Öztan Özatay 11. Fotoğraf Yarışması Sergisi açıldı

Öztan Özatay 11. Fotoğraf Yarışması Sergisi açıldı
banner80

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan ödül töreni ve serginin açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açılışta yaptığı konuşmada, ülkede kültür ve sanatın bir gelişim içinde olduğunu belirterek, bunun takdire şayan olduğunu kaydetti.

Sergi açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı'nın yanı sıra Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ve diğer yetkililer katıldı.

ÖZATAY

Yarışma organizatörü Buket Özatay sergi açılışında yaptığı konuşmada, yarışmayı merhum babası Öztan Özatay'ı Anmak ve Kıbrıs Türk fotoğrafçılığına katkıda bulunmak için düzenlediklerini söyledi.

Yarışmanın ülkenin en çok katılımlı fotoğraf yarışması olduğunu belirten Özatay, yarışma hakkında bilgi verdi, Geleneksel hale gelen yarışmayı her yıl geliştirerek devam ettireceklerini söyleyen Özatay, katılan herkese teşekkür etti.

Özatay, yarışmadan elde edilecek gelirin bir kısmının Sosyal sorumluluk çerçevesinde Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na bağışlanacağını da belirtti.

Özatay daha sonra bağış çekini Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nevhiz Özer’e verdi. Özer, vakıf ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, Yarışmanın toplumun en büyük sorun yaşadığı hastalığa karşı farkındalık oluşturduğuna dikkat çekti ve herkesten bu tür etkinliklere destek istedi.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, her yıl katıldığını belirttiği etkinlikte 3 önemli unsura işaret ederek, şunları söyledi:

"Burada ilk önce vurgu yapılması gereken vefa duygusudur. Bir kız, babasının adını aile adını unutturmamak için çalışıyor. Bu taktire değerdir.

İkinci önemli unsur Kemal Saraçoğlu vakfına katkıdır. Sadece maddi katkı değil, farkındalık yaratma çabası alkışlanmaya değerdir.

Üçüncü önemli unsur ise fotoğrafçılık sanatına yapılan teşviktir. Yeni sanatçıları yüreklendiren bir ortamın yaratılmasıdır."

banner69
Cumhurbaşkanı Akıncı, yarışmaya 97 fotoğraf sanatçısının binden fazla fotoğrafla katıldığını, bunun da ülkede fotoğrafçılık sanatının ne kadar geliştiğini gösterdiği kaydetti.

Ülkede kültür ve sanatın bir gelişim içinde olduğunu belirten Akıncı, ülkenin rakamsal olarak gelişebileceğini ama rakamların bazen yetersiz kaldığını söyledi.

Zor bir ekonomik dönemden geçildiğini, el birliğiyle bunu aşabileceklerini ancak son dönemde yine dövizin başını alıp gittiğini, ekonominin kötü olduğunu kaydeden Akıncı, rakamsal olarak gelişirken toplumun kültürel ve sanatsal anlamda da gelişmesinin önemine vurgu yaptı.

Akıncı, kültürel ve sanatsal alanlarda gelişme yaşanmasının taktir edilecek bir olay olduğunu kaydederek, kültürel ve sanatsal etkinliklere emek verenlere teşekkür etti.

SERGİ VE ÖDÜLLER

Merhum fotoğrafçı Öztan Özatay’ın anısına Özatay Fotoğrafçılık tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında, 49 fotoğrafçının 112 fotoğrafı sergilenmeye değer bulundu.

Etkinlikte, jüri değerlendirmeleri sonrası dereceye girenlere ödülleri de verildi.

Buna göre; Öztan Özatay Başarı Ödülü Nikon D3500 18-55 profesyonel fotoğraf makinesini “Hanging Araound” adlı fotoğrafıyla Tevfik Ulual, Atakom Ltd. Özel Ödülü 2 bin TL’yi “Rain” adlı fotoğrafıyla Nedim Enginsoy, Kemal Saraçoğlu Özel Ödülü bin 500 TL’yi “BusLine” adlı fotoğrafıyla RamadanGümüşok, Öztan Özatay Özel Ödülü Altın Madalyayı “Ayşe Gadın” adlı fotoğrafıyla Ahmet Dağbaşı, Öztan Özatay Özel Ödülü Gümüş Madalyayı “Foggy Land” adlı fotoğrafıyla Haktan Okumuşoğlu, Öztan Özatay Özel Ödülü Bronz Madalyayı “Av Yasak” adlı fotoğrafıyla Banu Elçin Yoldaşcan aldı.

Denktaş Vakfı Başarı Ödülü 2 bin 500TL’yi “Köy Kızı” adlı fotoğrafıyla Cem Melih, Türkiye İş Bankası Özel Ödülü 2 bin TL’yi “Fırtına” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz, TangülÇağıner Çocuklara Yardım Vakfı Özel Ödülü 2 Gece 2 kişi Acapulco Hotel Konaklama ödülünü “Bir Bakış” adlı fotoğrafıyla Nevin Yüksek, Öztan Özatay Özel Ödülü Altın Madalyayı “White Dreams” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz, Öztan Özatay Özel Ödülü Gümüş Madalyayı “Horon” adlı fotoğrafıyla Emel Sefer, Öztan Özatay Özel Ödülü Bronz Madalyayı “No Afraid” adlı fotoğrafıyla Nilgün Ortaş aldı.

Öztan Özatay Başarı Ödülü Canon EOS 4000D 18-55 profesyonel fotoğraf Makinesini “Yelpaze” adlı fotoğrafıyla Sadık Azimli, Türkiye İş Bankası Özel Ödülü bin 500 TL’yi “Doğanın Renkleri” adlı fotoğrafıyla Başar Taşlı, Zeki Gürsel Özel Ödülü bin TL’yi “Maskeli” adlı fotoğrafıyla Ali Özdinç, Öztan Özatay Özel Ödülü Altın Madalyayı “Yakışıklı” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz, Öztan Özatay Özel Ödülü Gümüş Madalyayı “Hayat Yolu” adlı fotoğrafıyla A. Emre Gürsev, Öztan Özatay Özel Ödülü Bronz Madalyayı “Jelousy” adlı fotoğrafıyla Giray Karahasan aldı.

En fazla sergileme alan Fotoğrafçı Ödülü Arkın Palm Beach Hotel Mağusa 2 Gece 2 kişi Konaklama ödülünü 10 fotoğrafla Kenan Hürdeniz, Arkın Group Özel Ödülü Colony Hotel Girne 2 gece 2 kişi konaklama ödülünü “Kaçış” adlı fotoğrafıyla Engin Arca, Özatay Fotoğrafçılık Özel Ödülü Altın Madalyayı “Highway” adlı fotoğrafıyla Haktan Okumuşoğlu, Jüri Özel Ödülü Atın Madalyayı “Frame of Light” adlı fotoğrafıyla Kenan Hürdeniz aldı.

Sergileme ödülleri ise şöyle:

“Ahmet Dağbaşı 1, A. Emre Gürsev 1, Ali Özdinç 4, Arcan Ekdal 1, AyçeErseven 1, Ayşe Ruh Oğuz 1, Banu Elçin Yoldaşcan 3, Başar Taşlı 5, Besim Zafersoy 1, Cem Melih 1, Daniel Ghetu 7, Duygu Akarsu 1, Emel Sefer 2, Emine Üzmez 1, Engin Arca 2, Eren Aksoylu 4, Erkan Çelikeri 4, Ersin Sığa 1, Ertaç Cüneyt 1, Eyüp Tamer Hüdaverdioğlu 1, Fatma Arca 2, FergünUlual 1, Giray Karahasan 2, Haktan Okumuşoğlu 8, Hasan Bağlar 5, Hüseyin Çekirdek 1, İbrahim Alkan 1, İsmail Özyol 1, Kenan Hürdeniz 10, M. Alper Eroğlu 1, Mehmet Gökyiğit 1, Mehmet Gül 1, Mehmetali Karahasan 1, Mete Algün 1, Nedim Enginsoy 3, Nevin Yüksek 4, Nihal Sakarya 1, Nilgün Ortaş 2, Osman Yüksek 2, RamadanGümüşok 3, Sadık azimli 2, Saydam Soy 5, Şefik Ormancıoğlu 2, Şenay Akkoç 1, Tanfer Aktunç 2, Tevfik Camgöz 2, Tevfik Ulual 1, Umut Yolsal 1, Yıltan Taşçı 2.”

Ödül töreninde sergileme alanlara katılımcı belgesi verildi, ayrıca sergi kataloğu dağıtıldı.

Sergide satılacak fotoğrafların yüzde 50’si Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakıf’ına verilecek.

Sergi, 27 Nisan’a kadar açık kalacak ve hafta içi mesai saatlerinde, cumartesi günleri ise 08.30–13.00 saatleri arasında izlene

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER