Yeşim Erbil'den Mehmet Ali Erbil açıklaması: 42 gün oldu...

Yeşim Erbil'den Mehmet Ali Erbil açıklaması: 42 gün oldu...
banner83
banner80

Evinde düşerek yaralanan ve kaburgası akciğerine batan Mehmet Ali Erbil, acilen ameliyata alınmıştı. Tedavisi sırasında 16 yıldır mücadele ettiği kaçış sendromu hastalığının nüksetmesi üzerine uyutulan Mehmet Ali Erbil 42 gündür yoğun bakımda

Şovmenin kardeşi Yeşim Erbil, Kanal D’de yayınlanan 2. Sayfa programına telefonla bağlandı. Yeşim Erbil, abisinin sağlık durumunu canlı yayında anlattı…

"Şu anda hala solunum cihazına bağlı. Kendisi de nefes alıyor ama bu nefes vücuda yeterli oksijen girişini sağlamadığı için aletle de destek alıyor.

Solunum cihazına uyum sağlaması için hafif, uyutucu ilaçlar veriliyor. 

Akciğerdeki enfeksiyon kontrol altında. Böbrek fonksiyonları iyi. Zaman zaman sorun yaşıyorduk ama şu anda iyi. Yol uzun… Yol çok uzun… Trakeostomi dediğimiz, uzun süre yoğun bakımda kalan hastalara tüp takılır. Tüple solunum cihazı bağlanır solunum cihazına.

Bu tüp ağızdan solunum yoluna gider. Çok uzun süre tüple kalamayacağı için, trakeostomi denilen işlem yapıldı.

Bu işlem yapılabilir, doğal yoğun bakımın süreci bu. Özellikle daha kötü olduğu için değil. ‘Gırtlağı delik’ denilince, infial uyandırdı herkes çok üzüldü.

'O DAHA DURUMUN TAM NE OLDUĞUNU BİLMİYOR'

Aile olarak hassasiyetimiz çocuğunun daha küçük olması. O daha durumun tam ne olduğunu bilmiyor. Hastanede olduğunu biliyor ama durumun netliğini bilmiyor o nedenle bu olaydan rahatsız olduk.

Trakeostomi işlemi yoğun bakımdaki tüm hastalara süre uzadığı zaman yapılır. Ses kaybı olmaz, iyileşme olduğu zaman o kapatılır.

Kendisi şu an farkında olsa böyle bir işlemin ona gerçekleştirilmiş olması onun moralini çok bozar. İyileştiği zaman inşallah kapatılacak.

42 gün oldu, bütün çaba organ fonksiyonlarını koruma yönünde. En büyük problem akciğer. Organ nakli falan da söz konusu değil. Bu tip durumlarda böyle bir uygulama yok zaten. Çökmüş falan değil. 40 kilo falan biz tartmadık. Tabii ki bir kilo verme söz konusu ama o boyutlarda değil.

Aile içeriye girebiliyor sadece. Ona izin var… Yanına girdiğimiz zaman, tabii ki kendisinde olmadığı dönemlerde de biz konuşuyoruz. Sezin de konuşuyor. Zaten bizi duyuyor. Bu kadar uzun yatmak, yorgunluk, verilen ilaçlarla konuşacak durumda değil. İnşallah süreç çok iyi seyreder. Bu süre içinde olumsuz şeyler eklenmez. Yoğun bakımda süre uzadıkça eklenecek komplikasyonlar olabilir.

'ÇİĞDEM TUNÇ'UN AÇIKLAMALARINA KIZMAK SÖZ KONUSU DEĞİL'

Çiğdem Tunç’un açıklamalarına kızmak söz konusu değil. Sezin ve Muhsine ile konuşurken dostlarına bilgi veriyoruz tabii ki… bizim hassasiyetimiz çocuk. ‘Gırtlağı delindi’ ifadesi korkuttu, ürküttü. O da gazeteci bir arkadaşıyla paylaşmış, bu basına taşınmış. Çiğdem hanım onun dostu, canı ciğeri…

Bize de ciğerimi vereyim, böbreğimi vereyim diye mesajlar geliyor. Bunlar hep sevgi göstergesi."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER