Metabolizmayı hızlandıran gıdalar

Pandemi süreci ile birlikte sürekli evde uyuma, uzanma ya da ofis çalışanları için sürekli oturma kaynaklı vücudumuz hareketten uzak kalmaktadır. Vücudumuz günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. İç organların çalışırken harcadığı enerji metabolizmadır. Metabolizmayı hızlandırmak demek biz hareket etmesek bile organlarımızın, beynimizin bu enerjiyi arttırması demektir. Kilo almamak amacıyla oturduğumuzda hatta uyuduğumuzda dahi bu organlarımızın enerjiyi fazlasıyla yakması için metabolizmamızı hızlandırmamız gerekir.

Metabolizmayı hızlandırmak için aşağıdaki gıdaları beslenmemizde yer vermeliyiz:

YOĞURT: Kalsiyum ve protein içeriği yüksektir. Kalsiyum sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmayı canlandırır. Gece yatmadan önce küçük bir kase tarçınlı yoğurt yenmelidir.

HAYVANSAL PROTEİN: Et ve tavuktaki protein ve B vitamini komplekslerini içeren bu gıdaları yemeden vücudu dengeye sokmak mümkün değildir. Kasların tam olarak çalışması ve metabolizmanın hızlanması buna bağlıdır.

SU İÇMEK: Vücudun % 60’ı sudur. Enerjinin yakılması için suya mutlak ihtiyaç vardır. Aksi halde besinler hücrelere taşınamaz, kan akışı düzgün olmaz ve metabolizma hızlanmaz. Ne kadar çok su içersek o kadar çok enerji harcarız.

SPOR YAPMAK: Hareketli bir yaşamınız olmadığı, sporu (bir yürüyüş dahi) hayat biçiminiz haline getirmediğiniz takdirde metabolizma hızlanmaz. En fazla yağ yakıcı gıdayı dahi yeseniz metabolizmanız hızlanmadığı için kilo veremezsiniz.

KAHVALTIYI ATLAMAYIN: Sabahları mutlaka kahvaltı yaparak evden çıkın. Kahvaltı tabağında olması gerekenler : yumurta, zeytin, peynir, yeşillik, çiğ kuruyemiş, bitki çayı. Yumurtayı sakın atlamayın.

YEŞİL ÇAY ve ZENCEFİL: Siyah çaya göre fermente edilmemesi nedeniyle antioksidan düzeyi ve fenolik madde içeriği daha yüksektir. Epigallokateşingallatı (EPCG) bünyesinde bulundurur. Demleme yöntemi ise uzun süre soğuk demleme şeklinde olması önerilmektedir. Günde 3-5 çaydan biri mutlaka yeşil olsun. Zencefil ise metabolizma hızını 1,5-2 kat arttırmaktadır.

PUL BİBER: Pul biber karotenoid grubundan olan kapseisin içermesi sayesinde metabolizmayı hızlandırır, yağları bağlar ve iştahı baskılar.

SİRKE: Sabah aç karnına 1 bardak ılık su içerisinde 1 tatlı kaşığı sirke metabolizmayı hızlandıracaktır.

Sağlıkla kalın.

YORUM EKLE