Namaz kılan insanları eleştirmek yakışmadı

Ne zamandan beri bayramda  namaz kılmak için ibadetlerini yerine getiren insanları eleştiren hatta aşağılayan bir toplum olduk biz ? 

Özümüze, kültürümüze sahip çıkalım yok olup gitmeyelim diye bas bas bağırmıyor muyuz? 

Bizim özümüzde dini inançlarımıza da sahip çıkmak vardır.  Toplumu ikiye bölmeye çalışmak, gönlünden geldiği için camiileri dolup taşıran insanları eleştirmek, ötekileştirmek ise yobazlığın ta kendisidir.  

Rahmetlik babam da her cuma sağlığı ve işi müsaade ettiği sürece gider ve namazını kılardı.  Ne yobazdı ne de başka insanların dini inançlarına müdahale eder eleştirirdi.

  Bize öğrettiği insanların dini inançlarına saygı duymamız, insanları hayata bakışları, tercihleri , yaşam tarzları ile yargılamamaktı.

Bu kadar rahatsız isek gelin kamuda o dini tatiller kaldıralım,  gelin buradan koşarak kliselere gidip vaaz dinleyenleri de yerden yere vuralım.  

Geldiğimiz son nokta üzücüdür.  

Mübarek bayram günlerinde namaz kılan insanları yermek bizi birleştirmez, toplum olarak gerginlikten ötekileştirmekten başka hiçbir işe yaramaz . 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Semih Tiryaki
Semih Tiryaki - 2 yıl Önce

Yazınızı okudum. Ve tamamen katılıyorum. İnsanları inançları konusunda ötekileştirmek hele ki İslam dinine mensup iken islam dinine sahip insanları dini inançlarını yerini getiriyor diye eleştirmek kabul edilemez. Dediğiniz gibi öze dönmek gerekir...