UÇAK İNİŞ YAPARKEN UYUMAK KULAĞA KALICI HASAR VEREBİLİYOR

UÇAK İNİŞ YAPARKEN UYUMAK KULAĞA KALICI HASAR VEREBİLİYOR
banner32

 ABD'de Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, uçaktaki ani irtifa kayıplarının uyuyan yolcuların kulaklarında kalıcı hasara yol açabileceğini gösterdi.

Birçok kişi, ani yükseklik değişiminde kulaklarının patlayacak gibi olduğunu söylüyor. Bu durum, kulağın dışındaki basınçla, iç basıncın eşit olmamasından kaynaklanıyor. Bu his, genellikle inişlerde ve ani irtifa değişimlerinde yaşanıyor.

'ESNEYİN YA DA YUTKUNUN'

banner69
Bu basıncı östaki borusunda ince bir kanal açarak dengelemek mümkün. Bunun için esnemek ya da yutkunmak gerekiyor. Bazı havayolu şirketleri bu nedenle inişten önce sakız ya da şeker dağıtıyor.

Ancak uzmanlara göre, uyku sırasında basınç dengelenmediği için östaki borusu tıkanabiliyor ve kulakta basınç travması meydana gelebiliyor.

Basınç travması genelde birçok kişinin hayatlarının bir döneminde yaşayabileceği basit bir rahatsızlık. Fakat, östaki borusunun uzun süre tıkalı kaldığı durumlarda enfeksiyon oluşabiliyor ve kulak zarının arkasında sıvı birikiyor. Bu da ağrıya ve duyma güçlüğüne yol açıyor.  Bazı ağır durumlarda hastaların kulaklarından kan bile gelebiliyor.

'PİLOTUN İNİŞ ANONSUYLA UYANIN'

İrtifa farklılıkları, dalgıçlarda ve dağda araba süren kişilerde de rahatsızlığa neden olabiliyor. Bunu önlemek için yapılacak en iyi şeyse, ne kadar uykusuz olunursa olunsun en azından pilotun iniş anonsuyla uyanmak.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER