Oscar'a virüs düzenlemesi: Sinemada gösterime girmemiş filmler de bu yıl yarışacak

Oscar'a virüs düzenlemesi: Sinemada gösterime girmemiş filmler de bu yıl yarışacak
banner32

 Oscar Ödülleri, virüs ile mücadele kapsamında sinema salonlarının kapalı olması sebebiyle sadece internet üzerinden içerik sağlayan platformlarda yer bulmuş filmlerin de bu yılki yarışta yer alacağını açıkladı. Akademi bu düzenlemenin 2020 yılını kapsadığını belirtti.

banner69
Oscar Ödülleri'ne aday olabilmek için Netflix gibi içerik sunan platformların orijinal yapımlarında, kısıtlı ölçüde de olsa sinema salonlarında gösterime girme şartı aranıyordu. Bir filmin Oscar'a aday olabilmesi için en az yedi gün boyunca Los Angeles Bölgesi'nde ticari bir sinema salonunda vizyona girmesi gerekiyordu.

Koronavirüs sebebi ile sinema salonlarının kapatılmasının ardından, bu yıl gösterime girmesi beklenen birçok filmin çıkış tarihi etkilenirken bir kısmı da beklenenden az sürede vizyonda kaldı. Bazı yapımlar ise sinema gösterimlerinden vazgeçip, seyirciyle internetten ulaşılabilen mecralarda buluşma kararı aldı.

Bu durum ertelenen Cannes Film Festivali gibi dünyanın önde gelen festivallerini de etkiledi. Tribeca, Cannes, Venedik, Sundance Film Festivalleri gibi 20 festival birleşerek Youtube üzerinde kurdukları kanal aracılığı ile izleyicilerle buluşma yolunu seçti.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER