8 ayda 635 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

8 ayda 635 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
banner32

İçişleri Bakanı Soylu, "Yılbaşından beri 80 bin 570 operasyonda 635 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdik" dedi.

8 ayda 635 PKKlı terörist etkisiz hale getirildi

Gölbaşı Vilayetler Evi'nde düzenlenen Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın ısrarla çatışma ortamına sürüklendiğini ve küresel lider olarak konumlanan ülkelerin bunu durdurmak bir yana doğrudan sürükleyici pozisyonda bulunduğunu söyledi.

Soylu, sorunların sadece kollukla çözülemediğine, altındaki yapının da çökertilmesi gerektiğine işaret ederek, "40 yıldır PKK terörüyle mücadele ediyoruz. Sadece yılbaşından beri 80 bin 570 operasyonda, 635 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdik." ifadelerini kullandı.

İspanya Yüksek Mahkemesinin, ETA terör örgütünün siyasi uzantısı Batasuna'yı "terör eylemlerini kınamayıp sessiz kalarak bu eylemleri zımnen onayladığı" gerekçesiyle kapatma kararı verdiğini anımsatan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün PKK'nın arkasında bir lojistik var. Para, strateji, psikoloji desteği veren bir ilişkiler ağı var. Tıpkı Avrupa gibi biz de buraya dokunmak zorundaydık ve dokunduk. Terörle beraber terörizmle de mücadele etmek durumundayız. İşte bunun için hepinizin bildiği gibi pazartesi günü bu konuda bir adım atıldı. Üç belediye başkanı görevden alındı. Kanunların, anayasanın verdiği yetkiyi, yine kanunların verdiği sorumluluğu yerine getirmek için kullandık. Yanlış hiçbir şey yapmadık. Eğer dağda silahlı mücadeleyi evlatlarımız veriyorsa, sınır ötesinde bu ülkeye saldıranlara karşı can pahasına büyük bir mücadele yapıyorsak elbette bunu yapmak zorundaydık. Çünkü o teröriste moral de mama da o belediyelerden gidiyor."

banner69
"Suçu işleyip seçime girerek yasalar karşısında aklanamazsınız. Böyle bir hukuk terminolojisi yok. Sandık ayrıdır, mahkeme ayrıdır." vurgusu yapan Soylu, "Geçen dönem aynı suçtan aldığımız adamı, ısrarla tekrar belediye başkanı yaptılar, bu kabahat değil, belediye meclis üyesinin evinin bahçesine gömülü 44 kilo patlayıcıyı daha yeni bulduk, bu da kabahat değil ama PKK ile iltisaklı kişilere müdahale ettiğimiz için biz kabahatli olduk." diye konuştu.

Dün bu soruna karşı birlikte mücadele verdikleri bazı kişilerin, bugün ucuz siyasi pozisyon adına hiç beklemedikleri bir pozisyon ortaya koyduklarını belirten Soylu, bu durumdan üzüntü duyduğunu söyledi.

Soylu, dün Şırnak'ta şehit olan 3 jandarma personelinin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının petrol arama istasyonunda güvenliği sağlama görevi yaptıklarını anlattı.

Uyuşturucuyla mücadelede 15 binden fazla tutuklama

Bakan Soylu, 2017-2018'de uyuşturucuyla mücadeleye yönelik operasyon sayılarının yüzde 22 civarında arttığını bildirerek, şöyle devam etti:

"2018 yılında 18,5 ton eroin, 80,7 ton esrar, 8,9 milyon ekstazi, 22,7 milyon captagon, 566 kilogram metamfetamin, bin 248 kilogram sentetik kannabinoid yakaladık. Bu yılın ilk 7 ayındaki miktarlar da bu paralelde seyrediyor. Şu anda 24 milyon kökü aşan kenevir yakaladık. Geçen sene bu rakam 10 milyondu. Çünkü 2-3 yıldır sahaya o kadar güçlü basıyoruz ki bu yıl tekrar ekip Türkiye'nin içerisine esrar sevk etmeye çalıştılar. Kim? PKK terör örgütü. Müsaade ettik mi? Hayır. Esrar sevk etmesini engellediğimiz zaman kim devreye giriyor? Hemen Avrupa kimyasal esrarı yani skunk maddesini devreye sokarak yine PKK ile beraber başka bir adımı Türkiye içinde gerçekleştiriyor. Yılbaşından bugüne kadar toplam 80 bin 128 operasyon yaptık, 119 bin 402 gözaltı, 15 bin 61 tutuklama yaptık.
 Şu anda kokainde 1 ton 200 kiloya yaklaştık. Geçen yılın tamamında 1 ton 100 kiloydu. Kıyasıya bir mücadele halindeyiz."

Sanal bahis ve kumarla mücadeleye değinen Soylu, bu yıl düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 300 milyon lira değerinde para, mal ve mülkün ele geçirildiğini, bunun yeterli olmadığını söyledi.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER