Erdoğan: Karadeniz Tahıl Girişiminin devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz

Erdoğan: Karadeniz Tahıl Girişiminin devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz
banner94
banner90

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gündeme getirilen alternatif öneriler, Karadeniz Girişimi gibi sürdürebilir, güvenli ve taraflar arası işbirliğine dayanan kalıcı bir model sunamamıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Karadeniz Tahıl Girişimi) Eksiklerin giderilerek, girişimin devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemizde kalıcı barış, istikrar ve refahın tesisine yönelik çalışmalarımızı sürdürme kararlılığındayız." dedi.

banner91
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Rusya-Ukrayna) Taraflar arasında doğrudan müzakerelere evvelce ev sahipliği yaptık. Bu konuda üzerimize düşeni her zaman olduğu gibi yine yapmaya hazırız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Tahıl sevkiyatı) BM ile önemli ilerlemeler içeren yeni öneriler paketi hazırladık. Bu yeni süreç vasıtasıyla netice almanın mümkün olduğu kanaatindeyim. Ukrayna'nın, Rusya ile müşterek adımların atılabilmesi noktasında yaklaşımlarını tabii ki yumuşatması gerekiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(BM ile hazırlanan tahıl sevkiyatına ilişkin ortak öneri paketi) Türkiye olarak beklentileri karşılayacak çözüme kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Putin 'Fakir ülkelere 1 milyon ton tahılı göndermek için lojistik çalışmalar yaptık' dedi. Biz de 'Üzerimize ne görev düşüyorsa Türkiye olarak varız' dedik." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika ülkelerine tahılın un halinde gönderilmesi noktasında Rusya, Türkiye, Katar adım atmak suretiyle temenni ediyorum ki bu ülkelerin yanında oluruz." dedi.

banner79
YORUM EKLE
banner83
SIRADAKİ HABER