banner22

TBMM'de 23 Nisan oturumu

TBMM'de 23 Nisan oturumu
banner30

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMMnin açılışının 99. yıl dönümü ile  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplanacak Genel Kurul'daki görüşmeleri izlemek üzere Meclis'e geldi. 

Erdoğan, Meclis'te TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından askeri törenle karşılandı.Tören kıtasını selamlayan Erdoğan'ı, Şeref Kapısı önünde TBMM Başkanı Mustafa Şentop karşıladı. Erdoğan daha sonra, Genel Kurulda kendisi için ayrılan locaya geçti.

Oturum, Şentop'un konuşmasıyla başladı

Oturumda TBMM Başkanı Mustafa Şentop, açılış konuşmasını yaptı.

Şentop, "Bu Meclis yüce ve mukaddestir. Meclisimiz 15 Temmuz ihanetine geçiş vermemiştir. Türkiye, farklılıklarını zenginlik olarak görmektedir" açıklamasında bulundu.

Konuşmasına, Türkiye için sivil siyasetin dışında zemin, demokrasiden başka çare, diyalog içermeyen bir söylem arayışında olmanın, ülkenin geleceğini baltalamak olduğunu belirterek devam eden Şentop,"Bu sebeple; hangi düzeyde olursa olsun, neyi amaçlarsa amaçlasın, ne tür bir kisveye bürünürse bürünsün, fikirlerini hakim kılmak veya rakiplerini zayıf düşürmek için şiddeti bir yöntem olarak benimseyenler, şiddet ile arasına mesafe koyamayanlar, bu ülkenin ve milletin aleyhine çalışmaktadırlar." dedi.

"Kılıçdaroğlu ve Gök'e yapılan saldırıyı kınıyorum"

Şentop, Ankara'nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya değinerek, "Ankara Çubuk'ta CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu'na ve mesai arkadaşımız Levent Gök'e bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıyı kınıyorum. Şiddetle siyasi netice almaya çalışmak kabul edilemez. Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir daha bu tarz olayların yaşanmaması en büyük temennimizdir" açıklamasında bulundu.

Partilerin grup başkanları oturumda konuşacak

Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın grupları adına 10’ar dakika konuşacak.

Bostancı: Bu ülkenin ortak aklından her zaman faydalandık

Tarihi olayları anmak yetmez, bizlere gösterdiği yolu her daim hatırlamak gerek. Ortak kaderimiz ve geleceğimiz için takip edilen milli politikalar sonu refaha erişecektir. Bu millet en zorlu yoklu şartlarında imkansızı mümküne çeviren bir ruha sahiptir. Bu millet ışıltısını yitirse de bir dünya gücünün çocuklarıdır.

Cumhuriyet ve demokrasilerde kural bellidir. Tüm seçilmiş makamlar kimsenin mülkü değildir. Hukuk yoluyla itiraz yolu vardır. Bundan dolayı kimse suçlanamaz. Bütün oylar eşittir. Diktatörlüklerde seçimin önemi yoktur, makamlar el değiştirmez, muhalefetin iktidar tasavvuru olmaz. Türkiye 16 Nisan'da sistemi değiştirmiştir. Bu sistem farklı kesimlerin işbirliklerine imkan vermesiyle bütünleştiricidir. Berat gecesi 4 evladımızın şehit edilmesi hepimizi üzmüştür. Çubuk'ta meydana gelen müessif olay asla kabul edilemez. Sayın Genel Başkan ve CHP'lilere geçmiş olsun diyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın kızgın demiri soğutma çağrısında böyle bir olayın yaşanması dikkate değerdir. Biz bu ülkenin ortak aklından her zaman faydalandık. Bizim iddiamız, siyasetimiz toplumuzun vicdanı ile çağa tanıklık etmektir.

Kılıçdaroğlu konuştu

Bostancı'nın ardından TBMM kürsüsüne gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki 4 yıl hepimizin için yeni bir arınma dönemidir. Bu ülkenin kuruluş harcına katılmış, günümüzün sorunlarına da çözüm üreten felsefeyi yeniden oturtma dönemidir. Bu felsefeyi de üç kelime ile ifade edebiliriz: Hak, hukuk, adalet..." açıklamalarında bulundu.

YORUM EKLE
banner21
SIRADAKİ HABER

banner24

banner25