TSK AÇIKLADI 'EN AZ 303 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini...

TSK AÇIKLADI  'EN AZ 303 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'
banner94
banner90

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, TSK tarafından, hudutlarda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ'e mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak saat 17.00'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın planlandığı şekilde devam ettiği belirtildi.

banner91
Açıklamada, harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) terörle mücadeleye ilişkin kararlarıyla Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği vurgulandı.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığı, sivil ve masumların zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 6 hedef imha edilmiştir. Harekata katılan uçaklar, emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre, en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Zeytin Dalı Harekatı, planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."

ÇAVUŞOĞLU’NDAN YANIT

“ABD’DEN SOMUT ADIM BEKLİYORUZ”

Öte yandan ABD’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinlikli güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ciddi bir konuyu görüşmemiz için güven tesisi lazım. Güven tesis edilmesi için ABD'den somut adım bekliyoruz” dedi.

"Daha önce neden görüşemeyeceğimizi açıkladım. ABD'nin YPG'ye verdiği silah, Münbiç'te verdiği sözleri tutmaması. Sayın Trump'ın YPG'ye silah vermeyeceğiz hatta artık vermiyoruz demesi, FETÖ'nün Amerika'da olması bu nedenle önce güvenin yeniden tesis edilmesi lazım"

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER