Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Tekirdağ’da Konferans Verdi…

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Tekirdağ’da Konferans Verdi…
banner94
banner90

Türkiye’deki temaslarına devam eden Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, İstanbul’da verdiği konferansın ardından Tekirdağ iline geçerek Namık Kemal Üniversitesi’nde “Milli Davamız Kıbrıs ve Mavi Vatan” başlığıyla konferans verdi.
Üniversitenin Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlik, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı, ardından müzik dinletisine geçildi.
Etkinlikte Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başta olmak üzere İl Yöneticileri, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, ilçe ve belde Belediye Başkanları, İl Kurum Müdürleri, Siyasi partilerin Tekirdağ il yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler yer alırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop tarafından konferansa gönderilen mesaj okundu.
Üniversitenin tanıtım videosunun izlendiği etkinlikte daha sonra Başkan Töre’ye verilen “Türk Milletine Hizmet Ödülü” nün üniversite senato kararı okundu ve ödül Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin tarafından Başkan Töre’ye takdim edildi.
Kıbrıs adasında Osmanlı döneminden bugüne kadar Kıbrıslı Türklerin mücadelesinin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından Başkan Töre’nin konferansı başladı.
Töre konferansta yaptığı konuşmada sadece bir milletvekili olmadığını “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyen herkesin milletvekili olduğunu vurguladı. 
Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde KKTC’nin gözlemci üye olduğunu ifade eden Töre, “Bunun devamı gelecek, mutlaka daha büyük bir birliğe doğru gideceğiz” dedi.
Türk Birliği’nin mutlaka kurulacağını vurgulayan Başkan Töre, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bunu ifade ettiğini belirtti. “Atatürk Kıbrıs konusunda Kıbrıs Türküne ilk yardımları yaptı” diyen Töre Atatürk’ün Kıbrıslı Türklerin adada kalması için çalışma yaptığını, kurmaylarına Kıbrıs’ın önemini anlattığını vurguladı. 
“Doğu Akdeniz’de bir Türk devletinin kurulmasına karşı çıkanlar geçmişte Anadolu’yu işgal edenlerdi” diyen Başkan Töre Dünya’nın beşten büyük olduğunu ve KKTC’nin yoluna  devam edeceğini vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Avrupa Birliği’nde adalet yoktur “sözünü hatırlattı.
“Dünya’da bir oyun oynanıyor hem KKTC, hem Türkiye Cumhuriyeti üzerinde, bu oyunlar devam ediyor” diyen Başkan Töre  “KKTC bizim devletimizdir, bir Türk devletidir” dedi, kimsenin KKTC’yi ortadan kaldıramayacağını vurguladı.

banner91
Doğu Akdeniz’in zenginliklerinden bahseden Töre, en büyük payın Türkiye’nin olduğunu ifade etti. Türkiye’nin araştırmalarının önünün engellenmeye çalışıldığını ifade eden Töre “Bu coğrafyanın en büyük ülkesi Türkiye’dir ve Türk milletidir”  dedi.
“Hangimiz savaş isteriz ki” diyen Başkan Töre “Sizin savunduğunuz barışta KKTC yoktur, Türk ordusu yoktur” dedi, toprak bütünlüğünden taviz verilmeyeceğini vurguladı. 
Bu yoldan geri dönülemeyeceğini ifade eden ve KKTC’den vazgeçilemeyeceğini vurgulayan  Töre Birleşmiş Miletler kararlarına atıfta bulunarak “ABD, Yunanistan’ı silah yığınağı haline getiriyor hani adalet” diye sordu. 
“Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek sözlerinin sonuna gelen Meclis Başkanı Zorlu Töre, TBMM Başkanı Pr. Dr. Mustafa Şentop’un KKTC’ye ayrı bir ilgisi  ve iki Meclis arası kuvvetli bağların olduğunu  ifade ederek Şentop’un “Tekirdağ benim memleketim oraya gitmelisin, İstanbul Üniversitesi benim mezun olduğum üniversitedir, buralarda mutlaka konuşmalısın rica ediyorum” dediğini belirtti. 
Töre sözlerini “Türkiye bizim Anavatınımız, iyi ki bizim anavatanımız var bütün, aziz şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize allah’tan rahmet diliyorum hayatta kalan gazilerimize uzun ömürler  diliyorum ” diyerek tamamladı.
TEKİTDAĞ’DA TEMASLAR…
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Tekirdağ temasları çerçevesinde Tekirdağ Valiliğini de ziyaret ederek Vali Aziz Yıldırım ile bir araya geldi.
Başkan Töre ayrıca Tekirdağ’a bağlı Süleymanpaşa Belediyesi Başkanı Cüneyt Yüksel’i de ziyaret ederken Atlas Pasajı bölgesinde de esnaf ile bir araya geldi.
Töre, Tekirdağ temasları kapsamında Çanakkale Şehitliğini de ziyaret ederek şehit kabirlerine karanfil bıraktı ve dua okudu.
İstanbul ve Tekirdağ’da konferanslar vererek temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin yarın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönmesi bekleniyor.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER