Prof. Dr. Ünyayar, hamileleri covid19 virüsüne karşı uyardı

Prof. Dr. Ünyayar, hamileleri covid19 virüsüne karşı uyardı
banner78

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ünyayar Covid19 virüsüne bağlı soruları cevapladı.

İlk olarak corona virüsünün tanımını yapan Prof.Dr. Ali Ünyayar; “ Çin Wuhan'da tanımlanan bir pnömoni vakası kümesine neden olduğu keşfedilen bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlarda hafif üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğu bildirilen yeni bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020'de salgın ilan edildi. SARS-CoV-2; yeni coronavirüs, şiddetli akut solunum sendromu Coronavirüs-2 (SARS-CoV-2) olarak adlandırıldı. Covid19 belirtileri soğuk algınlığı ve grip gibi semptomları ortaya çıkarmakla beraber enfeksiyondan etkilenen ülkelerin Covid-19 hastasının ne zaman taburcu edileceği konusunda farklı kurallar benimsediği konusunda küresel bir standart yoktur ancak bir hastanın 24 saat arayla en az iki bez için negatif test ettikten sonra iyileştiği belirtilir ve taburcu edilebilir” ifadelerini kullandı.

banner69
Prof.Dr. Ali Ünyayar virüslerin yüzeylerde kalma süresi hakkında; “DSÖ'ye göre COVID19'a neden olan virüsün yüzeyde ne kadar sürdüğü kesin değildir. Ancak diğer koronavirüslere benzer eğilimlere sahiptir. Yani araştırma COVID19'a neden olan virüsün birkaç saat hayatta kalabileceğini göstermiştir. ortamın türüne, sıcaklığına veya nemine bağlı olarak birkaç güne (3 gün) kadar. Virüsü öldürdüğünden şüphelenilen yüzeylerin, virüsü öldürmesi ve bireylere koruma sağlaması için dezenfekte edilmesi tavsiye edilir.Ellerinizi alkol bazlı el yıkama ile temizleyin veya su ve sabunla yıkayın. Gözlerinize, ağzınıza veya burunlarınıza dokunmaktan kaçının”dedi.

“HAMİLELER DİKKAT”

Prof. Dr. Ali Ünyayar hamilelerin Covid19’a karşı daha dikkatli olması gerektiğini belirterek; “Hali hazırda hamile kadınların COVID-19'a yatkınlığına dair yazılı bir rapor bulunmamaktadır. CDC'ye göre gebe kadınlar COVID-19 dahil viral solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı olmalarını sağlayacak immünolojik ve fizyolojik değişiklikler yaşarlar.Diğer ilgili koronavirüs enfeksiyonlarında [ciddi akut solunum sendromu koronavirüs (SARS-CoV) ve Orta Doğu solunum sendromu koronavirüs (MERS- CoV)] ve hamilelik sırasında influenza gibi diğer viral solunum yolu enfeksiyonları. Hamile kadınlar sık ​​sık el yıkamak ve hasta olan insanlardan kaçınmak gibi enfeksiyonlardan kaçınmak için olağan önleyici faaliyetlerde bulunmalıdır. COVID19 hamile kadından fetüse veya yenidoğana ve emzirme döneminde CDC'ye göre, COVID19 olan hamile bir kadının virüsü hamilelik veya doğum sırasında fetüsüne veya bebeğine geçirip geçiremeyeceğine dair bir rapor bulunmamaktadır ve COVID19 olan annelerden doğan hiçbir bebek COVID19 virüsü için pozitif test yapmamıştır. Az sayıda olan bu durumlarda, virüs amniyotik sıvı veya anne sütü örneklerinde bulunmamıştır ” şeklinde konuştu.

Son olarak sosyal mesafenin önemine değinen Ünyayar; “Sosyal mesafe, DSÖ tarafından tanımlandığı gibi, kendinizle öksürme veya hapşırma yapan herkes arasında en az 1 metre (3 fit) tutuyor.Sosyal uzaklaşma COVID-19'un yayılmasını azaltmış ve yavaşlatmıştır. Çin, AB Ülkeleri, İngiltere ve Endonezya gibi sosyal uzaklaştırma tedbirlerini uygulayan etkilenen ülkelerdeki yeni vakaların sayısında kayda değer bir azalma olmuştur” dedi.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER