Dünya sıralamasında ilk 5’e giren derbilerden birinin daha heyecanını dün gece yaşadık.

Ama hayatını kaybeden Koray Şener isimli genç Fenerbahçe taraftarının hayatını kaybetmesi hepimizi üzen ve geceye damgasını vuran üzücü bir hadise.

Genç kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum.

Maç öncesi bir taraftan, eksiklerine rağmen derbiden mutlak galip gelmek isteyen Galatasaray ve haftalardır galibiyete hasret hocası gönderilen bir Fenerbahçe.

Oyunun ilk yarısına bakıldığında Galatasaray’ın istediğini aldığı ve sahaya kontrollü oyuna hakim futbolunu yaydığını gördük.

Fenerbahçe’nin daha az topla oynaması ve neredeyse kaleye doğru bir atağının dahi bulunmaması maçı sarı-kırmızılıların rahat kazanabileceği sinyallerini veriyordu.

Anacak öyle olmadı. Özellikle ikinci golü bulan Galatasaray’ın, bu golün ardından orta sahada top kontrolünü kaybetmesi Fenerbahçe’nin ataklarının başlamasına sebebiyet verdi.

Bir çok maçta olduğu gibi, yine Muslera’nın kurtarışları olmasa, maçın galibinin Fenerbahçe olması içten bile değildi.

Galatasaray derbiye eksik çıktı. Golcü arayışı ve sorunu da olduğu biliniyor. Ancak siz ligde şampiyonluk adayı ve Şampiyonlar liginde de mücadele ediyorsanız yedek kulübenizin her ismi zaten  ilk 11’i hakeden isimlerden oluşuyor.

Fatih Terim’in son dönemlerde aslında takıma en büyük katkı yapması gereken konusu, disiplin meselesidir.

Siz büyük takımsanız ve ezeli rakibinize 2 sayıyla üstünlük sağlmamışssanız hakem hatalarına bakmaksızın bu skoru koruyacaksınız.

Belirttiğim gibi Muslera olmasa, tarihe dün gece Fenerbahçe’nin muhteşem geri dönüş ve galibiyet aldığı derbi maçlarından biri olarak geçecekti.

Hakem hataları ortadadır. Televizyondan görüdğümüz kadarıyla penaltı kararı yanlıştır. Yine Galatasaray’ın kalesinde gördüğü ikinci gol öncesi atılan taç atışının tarafı da yanlıştır.

Ancak özellikle penaltı ve bazı kararlar yoruma açıktır. Dediğim gibi, büyük takımsanız bunların arkasına sığınmayacaksınız.

Maç sonrası Fatih Terim’in Merkez hakem Kurulu ve Futbol Federasyonu hakkında söyledikleri sadece Hocaya ceza verilerek geçiştirilmesi gereken bir durum değil, incelenmesi gereken hususlardır.

Her şeye rağmen gecenin en karlısı Fenerbahçe oldu. 2-0’dan sonraki geri dönüşü ne olursa olsun kutlamak gerekiyor.