Herkese merhaba,
Korona ve yayılması hakkında aklıma gelen, okuduğum güvenilir kaynaklardan ve kendi düşüncelerimden oluşan birkaç önemli noktayı herkesle paylaşmak istiyorum. Bu bilgiler ne kadar paylaşılırsa o kadar iyi diye düşünüyorum.
Öncelikle, faaliyet göstermek zorunda olan işyerleri çalışanlarının güvenliklerini sağlamak için birkaç ek noktaya daha önem göstermelidir. Bu detaylar virüs dağılım hızını minimuma indirmek ve sıfırlamak için önemlidir.
1) Eğer banka gibi yerler açık kalacaksa açık kalan şubelere kasalarda cam bariyerler konulmalı ve uzun saçlı çalışanlar saçlarını açık bırakmak yerine toplamak için bilgilendirilmelidirler. Saç boneleri bu konuda yardımcı olabilir. Çinde özellikle hasta kişilerle çalışan kişilerin saçlarını kazıttıklarını videolarda gördük. Zaten bu savaşı detaycılıkları sayesinde kazanıyorlar. Yıkanmamış ellerle bir an bile saçınıza değmeniz virüsü orada barındırmaya başlayabilir. Saçınız gözünüze yüzünüze değerek sizi hasta edebilir. (lütfen yapıcı yorumlar dışında yorum yazmayın)
2) Eğer mümkünse çalışanlar ile müşteriler arasında çizgiler veya görsel uyarılar sayesinde mesafe tutulmalı.
3) Her kasa/istasyon vs gibi yerlerde duran çalışanların yanına el dezenfektanı/sprayı/temizlik malzemesi verilmeli. Eğer işleriniz bunu vermemişse talep etmek sizin sorumluluğunuzdur. Sürü psikolojisine veya mağdur psikolojisine girip düşünmeyi bırakmayın, kendi sorumluluğunuzu alın!
4) Eğer bir sağlık çalışanı değilseniz, hasta kişilerle birebir kontakta olmak zorunda değilseniz, veya kendiniz hasta değilseniz MASKE TAKMAYIN! Bugün bir ekmek üreticisi en iyi dilekleri ile çalışanları için medikalcilerden maske istedi. BUNU YAPMAYIN. Hasta değilseniz maskelerin sizi hasta etme riski daha yüksektir çünkü çok büyük ihtimal kullanılması gerektiği gibi kullanamayacaksınız! Sonuçta bu virüs yüzeylere yapışıyor ve yapışacak yer buldukça konsantresi artıyor ve sizi enfekte etme şansı yükseliyor. MASKE STOKLARINI gerçekten ihtiyacı olan insanlara bırakın! Eğer ille ki maske takmak istiyorsanız yapmanız gerekenler burada belirtilmektedir (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/ advice-for-public/when-and-how-to-use-masks).

Özet ile:
a)maskeyi takmadan elleri yıkayın/dezenfekteleyin
b) maske ile ağız ve burnunuzu kapatın ve yüzünüz ile maske arasında mesafe
kalmadığından emin olun
c) maskeye elinizle hiç ellemeyin, elleyecekseniz ellerinizi önce yıkayın
d) tek kullanımlık maskeleri tekrar kullanmayın, nemlendiği anda maskeyi değişin e) maskeyi çıkartırken önüne ellemeyin, maskeyi arkadan çıkartın ve hemenellerinizi tekrar yıkayın.
Aklıma gelen diğer detaylar:
1) Evlerinize girerken ayakkabılarınızı dışarda güneşte bırakın, el çantalarınızı ve telefonlarınızı ellerinizi yıkar şekilde dezenfekte etmeyi unutmayın.
2) Marketten, eczaneden veya HERHANGİ biryerden evinize getirdiğiniz şeyleri önce silin sonra evde ve dolaplarınıza dağıtın.
3) Eczane ve marketlerde sıraya girmek zorundaysanız 2 metre kuralı şeklinde mesafenizi koruyun.
4) Eğer öksürük, ateş veya nefes alma semptomları yaşarsanız doktora, veya acile KOŞMAYIN! TELEFONDA ARAYIN! BU ÇOK ÖNEMLİDİR. 0533 850 1188 VEYA 0548 850 1188 VEYA 1102 telefon numaralarından sağlık ekiplerine ulaşın ve evde izole şekilde bekleyin. Korkmayın ve panik yapmayın, çoğu kişinin semptomları kolaylıkla iyileşiyor.
Herkes evde hafif egzersiler, bol sıvı alarak, sağlıklı beslenerek ve çok özlediği şeyleri yaparak bu zamanı geçirebilir. Kitap okuyun, açık havada insanların yakınınızda olmadığı alanlarda biraz biraz güneşe çıkın eve geri girin, çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin/oynayın, hep merak ettiğiniz konular hakkında okuyun, araştırma yapın, uzmanlık alanınız varsa bu alanda daha da uzmanlaşın,
  
 istediğiniz film ve dizileri görün...ne yaparsanız yapın ama zamanınızı evde sevdiklerinizle geçirin ve pozitif düşünün ;) bence insanlık bunu atlatacak, ama olay en minimum zararla atlatmak...
Sağlıcakla kalın,
Sevgiler,
Uzman Diyetisyen ve Genetik Uzmanı Eliz Konat