ABD'DEN AFRİN İÇİN GÜVENLİ BÖLGE ÖNERİSİ

  ABD'den Zeytin Dalı Harekatı'nın yürütüldüğü Afrin için yeni bir öneri geldi. TC Dışişleri Bakanı...

ABD'DEN AFRİN İÇİN GÜVENLİ BÖLGE ÖNERİSİ
banner80

 

 

ABD'den Zeytin Dalı Harekatı'nın yürütüldüğü Afrin için yeni bir öneri geldi. TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson'ın Afrin için 30 km'lik güvenli hat oluşturma önerisinde bulunduğunu söyledi.

 

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıkmalarda bulundu.

Çavuşoğlu, ana gündem maddesi Afrin olan görüşmede Tillerson'ın tüm Suriye sınırını kapsayacak şekilde 30 kilometre derinliğinde güvenli hat oluşturma önerisinde bulundu.

NTV2nin haberine  göre, Tillerson görüşmede, "Aslında bizim aklımızda 10 kilometrelik bir derinlik vardı. Ancak öyle görünüyor ki güvenlik kaygılarınızın giderilmesi için bunun 30 kilometre olması gerekiyor" dedi.

Tillerson şöyle devam etti:

"Esasen bu derinliği 30 kilometre olarak öngörüyoruz. Ancak bu sizin güvenlik kaygılarınızı karşılıyor. Baştan sona güvenli hat olsun, terör saldırıları size gelmesin. Güvenli hatla kastettiğimiz bu."

banner69
Öneri üzerine Çavuşoğlu, teknik heyetlerin değerlendirmesinin ardından sonuçlandırılabileceğini söyledi.

"TÜRKİYE İLE KARŞI KARŞIYA GELMEK İSTEMİYORUZ"

Edinilen bilgiye göre, Tillerson görüşme sırasında birkaç kez "Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu'nun da "Bizim de böyle bir niyetimiz yok, ancak Türkiye'ye yönelik tehditler devam ettiği sürece Türkiye mutlaka müdahale etmek zorunda kalıyor. Bize göre tehdit nereden gelirse gelsin, ister Fırat'ın doğusundan ister batısından buna müdahale yapmak zorundayız" ifadelerini kullandığı öğrenildi.

"GÜVENSİZLİĞİ GİDERMEMİZ LAZIM"

Görüşmede ABD ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerilim ve güven bunalımı da ele alındı. Çavuşoğlu, konuyla ilgili mevkidaşına şunları aktardı:

"Şu andaki en büyük problem güven bunalımı. Bize karşı birçok söz verildi. Sizden önceki yönetimin verdiği bu sözlerin birçoğu da tutulmadı. O sözleri veren askerler görevlerinin başında durmaya devam ediyor. Şu ana kadar somut adımlar atacağınız sözünü vermenize rağmen somut adımlar atılmadı. Bu güvensizliği gidermemiz lazım. Bizim rahatsız olduğumuz durumlar ortadan kaldırılmalı. Aksi takdirde bu ilişkileri kaybederiz. Senin ve benim görevim bu ilişkileri düzeltmek."

"ABD'DE ADIM ATMA İRADESİ VAR"

Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin şu izlenimi de aktardı:

"Artık Türkiye'nin attığı kararlı adımlardan sonra işin ciddiyetini anladılar. Türkiye ile ABD ilişkilerinin kopma noktasına geldiğini fark ettiler. ABD'nin artık bunun giderilmesi için bir adım atma iradesinde olduğunu ifade etti."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Paris’te yapılan “Kimyasal Silah Kullanımının Cezasız Kalmaması İçin Uluslararası Ortaklık” konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir görüşme yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER