"Asılsız aşı haberleri kulaktan kulağa yayılıyor"

"Asılsız aşı haberleri kulaktan kulağa yayılıyor"
banner78

Türkiye'de aşılama oranlarının en düşük olan İllerden birisi olan  Şanlıurfa'da vaka sayıları günden güne artıyor. 50 yataklı yeni yoğun bakım servisi açılan kentte yapılan tüm çağrılara rağmen hala aşı programına katılan kişi sayısı beklenenin çok altında. Bu durumun en önemli sebebinin kulaktan kulağa yayılan asılsız haberler olduğu belirtiliyor. Yetkililer, vatandaşları bilimsellikten uzak söylemlere inanmamaları konusunda uyardı.

Şanlıurfa'da Covid-19 vakaları her geçen gün artıyor. Buna rağmen Şanlıurfa yüzde 47,8 ile Türkiye'nin en düşük aşılama oranına sahip il durumunda. 

banner69
Covid-19 önlemleri kapsamında Türkiye'de mobil ekipler Şanlıurfa'da farklı noktalarında gün boyu aşılama yapılmasına karşın  Yetkililer, "aşınızı olun" çağrılarını her gün yineliyor. 

Uzmanlar, aşı olmaktan kaçınan vatandaşları, asılsız haberlere inanmamaları konusunda uyardı.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Doktor Faruk Günak, "Bilime dayanmayan kanıta dayanmayan algılarla ya da fısıltı gazetesiyle kulaktan dolma bilgilerle hareket ediliyor. İşte aşı yaptım öldüm, aşı yaptım şu hastalığa yakalandım. Bunların tamamı doğru değil" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 13:29
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER