banner22

New York’ta eczanelere koronavirüs testi yapma yetkisi

New York’ta eczanelere koronavirüs testi yapma yetkisi
banner32

New York Valisi Andrew Cuomo, bir kararname ile eyaletteki eczanelere yeni tip koronavirüs testi yapma yetkisi verdi.
ABD’nin New York eyaleti Valisi Andrew Cuomo, eyaletteki COVID-19 salgınına ilişkin bilgi vererek salgın vakalarının sayısının halen yüksek olduğunu ancak düşüşe geçtiğini belirtti.

COVID-19 test sayısını artıracaklarını ve test konusunda sınırlamaları gevşeteceklerini söyleyen Cuomo, “bağımsız eczanelerin de tanı testleri uygulamasına” izin veren yeni bir Valilik Kararnamesi’ni imzaladığını anlattı. Cuomo, “Artık daha çok test yapma alanlarımız ve kapasitemiz olduğuna göre bu testlere yönelik sınırlamaları gevşetebiliriz” dedi.

Eyaletteki enfeksiyon oranı yüzde 14

Vali Cuomo, bu kapsamda acil müdahale ekipleri, sağlık çalışanları ve otobüs şoförleri gibi temel gereksinim çalışanlarının testlerinin yapılmasına izin vereceklerini açıkladı. Daha önce, New York’ta sadece COVID-19 belirtisi gösteren veya salgından etkilenen bölgelere seyahat edenlere test önceliği veriliyordu.

Cuomo, eyalette iş yerlerinin tekrar açılmasının sadece COVID-19’a yönelik teşhis testlerinin artırılmasına değil aynı zamanda insanların virüse karşı bağışıklık elde edip etmediklerini ortaya koyacak bağışıklık testlerinin de sayısının artırılmasına bağlı olduğunu vurguladı.

Vali Cuomo, dün 3 bin kişiden alınan örneklerden yapılan ilk bağışıklık testlerine göre eyaletteki enfeksiyon oranının yüzde 14 olduğunu ve bunun eyalet için iyiye işaret olduğunu kaydetmişti.

banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER