Omicron varyantı Avrupa'da yayılıyor

Omicron varyantı Avrupa'da yayılıyor
banner94
banner90

Güney Afrika'da ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde endişeye neden olan koronavirüsün Omicron varyantı Avrupa'da da yayılmaya başladı.

Belçika'da tespit edilen Omicron varyantı İngiltere'de de ortaya çıktı.

JAVID: ANGOLA, MOZAMBİK, MALAVİ VE ZAMBİYA'YI 'KIRMIZI LİSTE'YE EKLENİYOR

 İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, ülkede 2 kişiye Omicron varyantı teşhisi konulduğunu ve hane halkıyla birlikte karantinaya alındıklarını belirtti. İki vakanın "bağlantılı" olduğunu aktaran Javid, vakaların görüldüğü Chelmsford ve Nottingham'da toplu testler yapılacağını açıkladı. Öte yandan Javid, pazar günü sabah saat 04.00'ten itibaren seyahatle ilgili "kırmızı listeye" Angola, Mozambik, Malavi ve Zambiya'nın da ekleneceğini duyurdu.

banner91
Bakan Javid, 26 Kasım'da yaptığı açıklamada yeni varyantın, Delta türünden daha bulaşıcı olabileceğini ve mevcut aşıların da varyanta karşı daha az etkili olabileceğini belirtmişti.

KLOSE: BİR YOLCUDA MUTASYON BULUNDU

Hessen eyaleti Sosyal İşler Bakanı Kai Klose, günün ilk saatlerinde Omicron varyantının Almanya'ya ulaşmış olmasının 'mümkün' olduğunu duyurdu. Kişisel sosyal medya hesabından bir ileti paylaşan Bakan Klose, "Dün gece Güney Afrika'dan dönen bir yolcuda birkaç Omicron tipi mutasyon bulundu" dedi.

Şüpheli vakanın izole edildiği aktarılırken, Güney Afrika'ya gidenlerin temas sayısını azaltmaları istendi. Daha sonra Almanya'da da omicron varyantının tespite edildiği duyuruldu.

11 GÜN SONRA SEMPTOM GÖSTERDİ!

Belçika Sağlık Bakanlığı da, Mısır'dan Türkiye aktarmalı gelen bir kişide yeni Covid-19 varyantının bulunduğunu açıkladı. Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke yurtdışından gelen bir kişi de Omicron varyantının tespit edildiğini açıkladı. Hastanın, Türkiye üzerinden Mısır'dan geldiği ve varışından 11 gün sonra semptomların görülmeye başladığı kaydedildi

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER