banner22

Yunan Başbakanı: "Türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir"

Yunan Başbakanı: "Türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir"
banner32

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 84. Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen geleneksel geniş katılımlı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BM Genel Kurulu çerçevesinde New York'ta Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek niyetinde olduğunu belirten Miçotakis, "Bu başbakan olarak ilk görüşme olacak. Türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir. Konuşmayı, ortak çözümlerle gerginliği azaltmayı her zaman tercih ederim" diye konuştu.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki göçmen mutabakatının her iki taraf için de faydalı olduğunu dile getiren Miçotakis, şunları söyledi:

"Göçmen meselesi sadece Yunan sorunu değil Avrupa sorunudur. Eğer, Türkiye-AB mutabakatının genişletilmesi isteniyorsa bunu konuşalım. Son zamanlarda AB, mutabakat kapsamında Türkiye'ye 6 milyar euro kaynak sağladı. İki taraf için de doğru olan buydu. Ancak Erdoğan, mülteci meselesi için daha fazla kaynak sağlamak adına Yunanistan ve Avrupa'yı tehdit etmemeli."

Miçotakis, mutabakatın uzatılması için Avrupa Birliği'nin Türkiye ile masaya oturması gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye'ye göçmenlerin iadesini hızlandırmayı planladıklarını kaydetti.

Diplomatik kaynaklara göre, Türkiye, göçmen mutabakatına bağlılığını devam ettirirken, AB'den aynı bağlılığı gösterip mutabakat kapsamında verilen taahhütleri yerine getirmesini bekliyor.
 

banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER