12 Mayıs Hemşireler Günü

12 Mayıs Hemşireler Günü
banner83
banner80

KAMU SEN

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan, içinde bulundukları olağanüstü durum nedeniyle her zamankinden daha fazla hizmet veren hemşirelerin hakkının ödenemeyeceğini vurguladı.

Atan, 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayarak toplum sağlığı ile hemşire ve hasta bakıcıların, her zamankinden daha büyük önem kazandığını belirtti.

Atan, “Bu duygularla her türlü zorluğa katlanan hemşire ve hasta bakıcılara kolaylıklar diliyor, 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Salgını süresince bir kez daha sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir görev üstlendiklerine, ne kadar zor şartlarda, canlarını riske atarak cesurca çalıştıklarına şahit olduklarını vurguladı.

Evren, 12 Mayıs Hemşireler Günü vesilesiyle mesaj yayımlayarak, her zaman önce insan diyen, büyük özveri ve  insanüstü gayretle çalışan, emek veren hemşirelere hürmetlerini sundu;  görevleri başında ve emekli olan tüm hemşirelerin Dünya Hemşireler Günü’nü kutladı.

Evren,  “Hemşirelik gibi müstesna  bir mesleği icra eden Servin Hanım’ın evladı olarak her zaman gurur duydum.  Bu saygın ve özel mesleği icra eden kıymetli  insanlarımızın, sağlığımıza kavuşmamız, yaralarımızın sarılması için ortaya koydukları  mücadele ve fedakarlıkları asla unutmayacağız. Onlar, kocaman yürekleri ile hepimizin  kahramanlarıdırlar” dedi.

KTAMS

 KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hemşirelik mesleğinin öneminin içinden geçilen salgın sürecinde bir kez daha çok açık bir şekilde görüldüğünü vurguladı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hemşirelerle birlikte her yıl büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanan 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle coşkulu bir şekilde kutlanamadığını kaydetti.. 

Hemşirelerin  salgın sürecinde aldıkları risk, gösterdikleri üstün gayret ve fedakarlığın bu günü bir o kadar daha önemli ve anlamlı kıldığını dile getiren Bengihan, “Sendikamızın her zaman vurguladığı gibi; hemşirelik en kutsal mesleklerden biridir. Çok büyük özveri gerektiren bu mesleğin önemi içinden geçtiğimiz salgın sürecinde bir kez daha çok açık bir şekilde görülmüştür. Bu zorlu süreçte gecesini gündüzüne katan, ailesini, çocuklarını, kendi sağlıklarını ikinci planda tutarak toplum sağlığı için her şeylerini ortaya koyan hemşirelerimiz tam bir kahramanlık örneği sergilediler.” ifadelerini kullandı.

Salgınla mücadele sürecinin başarı ile yürütülmesinde hemşirelerin katkısının çok büyük olduğunu belirten Bengihan, sağlık sistemindeki aksaklıklar ve özellikle personel eksikliği nedeniyle çok ağır iş yükü altında ezilen hemşirelerin, pandemi sürecinde bedenen ve ruhen çok yıprandığını, toplum sağlığı için gösterdikleri büyük fedakarlığın hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyeceğinin çok açık olduğunu vurguladı. 
 
Bengihan sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm hemşirelerimizin Hemşireler Günü’nü kutlarken; insan hayatı için verdikleri çok değerli emeğin karşılığını aldıkları, Hemşireler Günü’nü coşku ve heyecanla kutlayacakları çalışma koşulları ve yaşam şartlarına kavuşmaları için sendikamızın tüm gücü ile mücadele edeceğini vurgularız.”

HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Kamu Sağlık Çalışanları Yasası 38. maddesinde yer alan “Kişisel Ödenek Alma Hakkı”nın hemşire ve ebelere de verilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

KTHES Başkanı İbrahim Özgöçmen, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ın tüm dünyada “Uluslararası Hemşireler Günü” olarak kutlandığını kaydetti.

BU YILKİ TEMA “HEMŞİRELER GELECEĞİN SAĞLIK BAKIMI İÇİN ÖNCÜ BİR SES”

Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin (ICN) her yıl için bir “Uluslararası Hemşireler Günü” teması belirlediğini ve tüm ülkelerin bu tema kapsamında etkinliklerini sürdürdüğünü ifade eden Özgöçmen, 2021 yılı Hemşireler Günü temasının “Hemşireler Geleceğin Sağlık Bakımı İçin Öncü Bir Ses” olduğunu belirtti.

Özgöçmen, “Kuşkusuz ki hemşirelik ve ebelik mesleği sağlık alanının vazgeçilemez değerleri, sürdürülebilir sağlık hizmetlerinin temel taşı ve lokomotifidir” diyerek, şöyle devam etti:

“2019 yılında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendini gösteren Covid-19 pandemisi bize sağlığın bir bütün, sağlık zincirini ise birbirine bağlayan tek unsurun hemşirelik olduğunu göstermiştir. Covid- 19 pandemisin de en ön safta yer alan gece, gündüz ve vakit mefhumu gözetmeden insan sağlığı için, hayata tutuna bilmek için umut ışığı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

‘Önce insan’ diyerek yola çıktığımız meslek yaşantımızda, sağlık alanında her süreci bilimsel yöntem ve kanıt temelli bilgi ışığında, insan sevgisi ve merhamet çerçevesinde sağlık hizmetleri verdiğimiz, vermeye de devam ettiğimiz yadsınamaz bir gerçektir. Gerek pandemi, gerekse diğer sağlık hizmetlerinde ciddi personel azlığı olmasına rağmen özverimiz ve bilgi birikimimiz ile ciddi bir başarı sağladığımız da malumunuzdur.

Yalnız personel eksikliğine bağlı kabul edersizinki zaman içerisinde çalışanlarda ciddi bir kronik yorgunluk ve bitkinlik olmuş ve/veya oluşmaktadır. Bu sürecin toplumumuzun nitelikli ve güvenli sağlık hizmeti almasını olumsuz yönde etkilediği de aşikârdır.

Meslektaşlarımızın kaliteli ve hasta güvenliğini riske atmayacak şekilde bakım vermesi, fiziksel ve psikolojik sağlıklarını sürdürmesi, karar alma süreçlerinde etkili rol alması ve özlük haklarına yönelik konularda desteklenmesi son derece önemlidir.”

“SİYASET SAĞLIKTAN BİR AN EVVEL ÇIKARILMALI”

Sendika Başkanı Özgöçmen, açıklamasında, siyasiler, hükümet ve Meclis’e de şu çağrıyı yaptı:

“Hemşire ve ebe meslektaşlarımızın nitelikli bir hizmet verebilmesi adına başlangıç olarak siyasetin bir an evvel sağlığın içerisinden çıkarılması gerekmektedir. Çünkü hiçbir dönemde olmadığı kadar sağlığa siyaset bulaşmış vaziyettedir. Eksik hemşire ve ebe kadrolarının düzenlenmesi ve özlük haklarında iyileştirilme yapılması başlıca hedefleri olması gerekmektedir.”

300’E YAKIN HEMŞİRE VE EBE AÇIĞI VAR

Gerek Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi gerekse Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı Merkez Hastaneleri, Sağlık Ocakları/Merkezleri ve 112 Hızır Birimlerinin toplamında 300’e varan hemşire ve ebe açığı bulunduğunu vurgulayan Özgöçmen, devam eden hastane inşaatlarına ve doğacak ihtiyaca da işaret etti.

Özgöçmen, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından 17 Ocak’ta düzenlenen yükselme sınavında başarı gösteren 199 meslektaşlarından sadece 105’inin sisteme kazandırıldığını kaydederek, geri kalan 94 meslektaşlarının da işe alınması için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

“Zira eksiklikten ötürü doğan ek mesai ve çalışanda yarattığı yorgunluk göz önüne alınınca yapılacak istihdamın hem kamu menfaati hem de çalışanın menfaati ve özünde toplumun menfaati olduğunu görmek mümkündür” diyen Özgöçmen, şöyle devam etti:

“Tüm dünyada yaşanan salgın bizim ülkemizde de kendini göstermiş olup sağlık çalışanları ciddi risk altında çalışmaktadırlar bunun örnekleri ise görevleri başında bire, bir hastalar ile ilgilenirken dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de virüse yakalanmış meslektaşlarımız bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü vardiya çalışma, enfeksiyon, bulaşıcı hastalıklar, iş gücü, radyoaktif ilaçlara maruz kalma vb. riskler göz önüne alınarak, Kamu Görevlileri Yasası 35 (1) Tehlikeli İşgücü ve görev riski ödeneği hakkının ödenmesini talep ediyoruz.

Kamu Sağlık Çalışanları Yasası 38.maddesi Kişisel  Ödenek Alma Hakkının Hemşire ve Ebelere de verilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.”

Özgöçmen, mesajında, her alanda yetişen ve kendini geliştiren, özveri ile çalışarak bu kutsal görevi yapan değerli meslektaşlarının 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’nü kutladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER