banner22

Akıncı'dan tepki: "İhtiyaç, kötü örnekler değil, doğru ve iyi örneklerdir"

Akıncı'dan tepki: "İhtiyaç, kötü örnekler değil, doğru ve iyi örneklerdir"
banner32

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs'ta ırkçı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklaması şu şekilde:

“Güney Kıbrıs'ta ırkçı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınıyorum. 

Kıbrıs'ın eşit ortağı Kıbrıslı Türk'lere ve sembollerine tahammülü ve saygısı olmayan bu örgütün sık sık tekrarladığı yanlışlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Nefret söylemini aşarak nefret eylemine geçen ELAMın siyaseten beslendiği düşmanlığa hizmet ettiği açıktır. Kıbrıs'ın geçmişini acılarla dolduran böylesi nefret ve şiddet eylemlerinden hala ders çıkarılmaması endişe vericidir. Ada'mızın ihtiyacı gencecik insanların yürekleriyle zihinlerini nefretle doldurmak değildir. Nefret hem Kıbrıs hem de  insanlık için ağır bir yüktür. 

Doğru olan, nefret yükünü çoğaltmak değil, o yükten bir an önce kurtulmaktır. Akdoğan'daki ilkokuldan Türk bayrağını alıp kaçan Rum çocuğun ailesinin, çocuklarının yanlışını anlayıp pişman olduğunu belirterek Kıbrıs Türk Halkından özür dileyerek yapılan yanlışa karşı attıkları doğru adım, örnek alınması gereken bir davranıştı. ELAM faşistlerinin bu yanlış davranışına karşı doğru seslerin öncelikle Rum toplumundan çıkmasını beklediğimizi belirtmek isterim. Toplumların ortak değer ve sembollerine saygının esas olacağı bir Kıbrıs için, nefret söylemi ve nefret eylemlerine yer olmamalıdır. Bunun için ihtiyaç kötü örnekler değil, doğru ve iyi örneklerdir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman tango
Osman tango - 12 ay Önce

İki tarafda böyle zihniyet devam ettiği sürece kıbrısa bir anlaşamaya yardımcı olunmaz zaten bunların böyle bir niyeti yok

SIRADAKİ HABER