banner22

Akıncı: Seçime katılarak yurttaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz

Akıncı: Seçime katılarak yurttaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz
banner32

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Taşkınköy Spor Kulübü ve Göçmenköy’de bazı yerleri ziyaret ederek kulüp başkanı, yöneticiler, bölge muhtarı ve yurttaşlarla bir araya geldi. Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’nın da eşlik ettiği ziyaretlerde Akıncı, görüş ve düşüncelerini aktardı, yurttaşların sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Sağlığa dikkat edelim, tedbiri elden bırakmayalım diyerek” yurttaşlara maske, mesafe, hijyen kurallarına uymaları çağrısını yineledi.

Akıncı, sağlığı en önde tutarak hareket ederken, ekonomiyi de dibe vurdurmamak için tedbirli bir şekilde, hükümetin de özellikle kapanan ve işleri durma noktasına gelen kesimler ile işini kaybedenlere destek sağlaması, bu zor günlerin sosyal dayanışma içinde atlatılabilmesi gerektiğini kaydetti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı önlemler yanında seçim gününe yönelik de gerekli tedbirleri alarak düzenlemeleri yapacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nın ‘Sandığa gitmek, bakkala gitmekten daha az tehlikelidir’ sözlerine katıldığını ve herkesin yurttaşlık görevini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. Kıbrıs konusundaki görüşlerini de yineleyen Akıncı, federasyonu kabul etmekte zorlanan Rum tarafının iki devletli çözümü kabul etmesinin mümkün olmadığını belirtti, “Federal çözüm zaten iki kurucu devletlidir. Böylesi bir çözümde KKTC, her kurumu ile birlikte varlığını federal çatı altında devam ettirecek şekilde kurucu devlete dönüşecek. Ayrı polisimiz, mahkememiz, bakanlıklarımız olacak, federal yönetimde dönüşümlü başkanlık olacak. Kararlara etkin katılım yanında eşitliğimiz, güvenliğimiz ve özgürlüğümüz güvence altında olacak. Tüm bunların gerçekleşmesi halinde çözüm olacak” dedi.

 Bir soru üzerine kimsenin 50 yıl daha müzakere etme niyetinde olmadığını, zaten Berlin zirvesinin ucu açık olmayan sonuç odaklı süreci öngördüğünü anımsatan Akıncı, tüm taraflarda irade, kararlılık ve niyet olması halinde sonuca ulaşılabileceğine inanç belirtti. Yapılan müzakerelerde siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık, iki eşit kurucu devlet, egemenliğin iki taraftan eşit olarak kaynaklandığı bir yapı gibi çok ciddi kazanımlar elde edildiğini kaydeden Akıncı, ‘Rum tarafı istemez’ diyerek bu kazanımlardan vazgeçmenin, BM parametrelerini terk etmenin çok ciddi bir hata olacağı uyarısında bulundu. Bir başka soru üzerine burada Türkiye’nin iyiliğinden başka bir şey isteyen kimsenin olmadığını belirten Akıncı, ancak bunun da her konuda yüzde yüz aynı düşünülecek anlamına gelmediğini, bazı konularda farklı düşünülebileceğini, bunun da diyalog ve istişare ile çözülerek yola devam edileceğini kaydetti. 45 yıldır halkının hizmetinde olduğunu ve halkın kendisini çok iyi tanıdığını, kendisini tanımayanların Kıbrıs Türk halkına anlatmaya çalışmasının anlamsız olduğunu belirten Akıncı, “4-5 gün bile bu adada bulunmayan kişiler, 45 yıldır hizmetinde bulunduğum halkıma beni anlatmaya çalışıyor. Boşuna uğraşıyorlar çünkü Kıbrıs Türk halkı beni çok iyi tanıyor ve en büyük güvencem de halkımdır” dedi. 11 Ekim seçimlerinin bu topraklarda kendi irademiz ile var olup olunamayacağının seçimi olduğunu belirterek, halkın da kendi iradesi, vicdan ve aklıyla kararını vereceğini vurgulayan Akıncı, “Senin yerine kararı ben veririm düşüncesi halkımıza yapılan en büyük yanlıştır” dedi. Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme yetkisine ve yeteneğine sahip olduğunu belirten Akıncı, herkesin buna saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER