Bakanlıktan trafikte seferberlik çağrısı

Bakanlıktan trafikte seferberlik çağrısı
banner83
banner80

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, eğitimli sürücülere ve sorunsuz alt yapıya ulaşana kadar herkesin trafikte birbirine saygı göstermesi, birbirini kollaması, bunun öncelikli görev olması gerektiğini kaydederek,  “topyekûn seferberlik” çağrısında bulundu.
Yolların standartlarının yükseltilmesi için çalışıldığını, şoför eğitiminde, ehliyet sisteminde, ceza sisteminde ciddi reformlar ortaya koymak üzere olduğunu açıklayan bakanlık, “Bu bozuk sistemi düzeltmek için adım attık, atıyoruz, atacağız. Ancak, trafikte şiddet kültürünün alt yapı yetersizliğiyle birleştiği bu noktada ihtiyacımız olan hep birlikte seferberlik. Eksikliklerimiz var ancak bunlar hemen veya istediğimiz hızla düzelmiyor diye bu acılara seyirci kalmamalıyız” vurgusunda bulundu.
Trafikte seferberliğe ihtiyaç olduğunun kaydedildiği Bakanlık açıklamasında, “Azami dikkat, azami özen” de denildi.
 “CİDDİ REFORMLAR ORTAYA KOYMAK ÜZEREYİZ”
Bakanlığın yazılı açıklamasında şunlar kaydedildi:
“Bu bir seferberlik çağrısıdır. Hem de topyekûn bir seferberlik. Öznesi de biziz, Kıbrıs Türk halkı. Canlarımızı trafik çarpışmalarında kaybetmeye, aileleri kahretmeye devam ediyoruz. Gidermek için canla başla çalıştığımız eksikliklerimiz var, ancak bunlar hemen veya istediğimiz hızla düzelmiyor diye bu acılara seyirci kalmamalıyız.  Her türlü imkansızlıklara rağmen yollarımızın standartlarını yükseltmeye çalışıyoruz. 
Bunun yanı sıra şoför eğitiminde, ehliyet sisteminde, ceza sisteminde ciddi reformlar ortaya koymak üzereyiz. Tüm eleştirilere veya alışılan statükonun devamından yana tavır alanlara rağmen geri adım atmayacağız.  Devletin diğer kurumları ile eşgüdüm içinde aksayan birçok noktayı düzeltme gayreti içindeyiz.  Atacağımız adımlar Hızla hayata geçecek, ama sonuçları hemen görünmeyebilir.”
“DEVİR ‘ŞİKAYET ETME’ DEVRİ DEĞİL”

banner69
“İşte tam da bu noktada ihtiyacımız olan şey acil seferberlik.  Devir ‘tek bilen’ olma, devir ‘şikayet etme’ devri değil” denilen açıklamada şunlar da kaydedildi:
“Eksikliklerimiz giderilip daha çağdaş daha modern bir altyapıya ve sisteme ulaşıncaya dek mevcut durumumuzun bilincinde hareket etmek zorundayız. Ülkemiz küçük, hız sınırlarına uygun ve yol durumunu gözeterek araç kullanırsak gideceğimiz yere en fazla 15 dakika gecikiriz. 
Hız sınırları kurallarına uyalım. Aşmayalım. Trafik kurallarına uyalım. Alkol almışsak direksiyon başına geçmeyelim. Dümen bizdeyse, gözümüz ve tüm dikkatimiz sadece ve sadece yolda olsun.  Birbirimizin polisi olalım. Uyaralım. Yetkili makamları uyaralım. ‘Arkadaşımızdır küser’, ‘abimdir darılır’, ‘hiç tanımam, bana ne’ demeyelim. Şimdi tam zamanıdır!”
“AZAMİ DİKKAT, AZAMİ ÖZEN”
“Azami dikkat, azami özen” vurgusunda da bulunulan açıklamada, şunlar da ifade edildi:
“Özne biziz, harekete geçelim. Geç değil. Şu andan tezi yok, bu seferberliğe önce kendimizden başlayalım. Çevremize bakalım… Harekete geçelim. Bu çağrımıza elbette eleştiri getirenler olacaktır. 
Bakanlık olarak yol güvenliğinden ehliyet sistemine, sabit radarlardan trafik eğitimine, araç muayene sisteminden kazalardaki alt yapı unsurunu en aza indirgemeye kadar, her alanda bu bozuk sistemi düzeltmek için adım attık, atıyoruz, atacağız. 
Ancak, trafikte şiddet kültürünün alt yapı yetersizliği ile birleştiği bu noktada ihtiyacımız olan hep birlikte seferberlik.  Hedefimiz olan eğitimli sürücüler ve sorunsuz alt yapı noktasına ulaşana kadar, birbirimize saygı göstermek, birbirimizi kollamak öncelikli görevimiz olmalı.”

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER