Basın günü için mesajlar yayınlandı

Basın günü için mesajlar yayınlandı
banner32
banner78

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Uluçay, yayınladığı mesajda, Kıbrıs’ta bir Kıbrıslı Türk tarafından çıkarılan ilk Türkçe gazete olan Saded’in yayınlanmaya başlamasının anısına her yıl geleneksel olarak kutlanan 11 Temmuz Basın Günü’nde tüm basın emekçilerini kutladı.

Uluçay, ülkede basının çok sesliliğe ve demokrasiye her zaman büyük katkılar yaptığı gibi halka gerçekleri aktarmak gibi kutsal bir görevi üstlendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bütün dünya ile birlikte aynı anda yaşadığımız pandemi dönemi boyunca basının haber verme görevinin ne kadar elzem olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu vesileyle pandemi dönemi boyunca büyük riskler alarak görevlerini başarıyla yerine getiren tüm basın emekçilerine de teşekkürü bir borç bilirim. Ülkemizde basının hak ettiği yeri alması, çalışma standartlarının daha iyi olması adına bizlere de büyük görevler düşmektedir. Özellikle basının ürettiği emeğin korunması adına Cumhuriyet Meclisi’nde yakın dönemde hayat bulan Bilişim Suçları Yasası bu kapsamda yapılan önemli bir çalışmadır.  Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha ülkemizde basın sektöründe emek veren tüm emekçi kardeşlerimizi kutlar, görevlerinde başarılar diler, ülkemiz basınına yıllarca emek veren ve bugün aramızda olmayan çok değerli basın çalışanlarını da saygıyla anarım.”

TATAR

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbrıs Türk halkının varoluş, özgülük ve devlet kurma sürecinin en büyük destekçilerinden biri olduğunu vurguladı.

Başbakan Tatar, Kıbrıs Türk basınının bugün de kazanılan hakların korunması, devletin yaşatılması ve yüceltilmesi, hukukun üstünlüğüne dayalı, demokratik, özgürlükçü yapının daha ileri taşınmasına,  kalkınmış bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için yaratacağı tartışma ortamları, yapacağı haberler ve yer vereceği çeşitli görüşlerle ciddi katkı sağlayacağına yürekten inandığını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları belirtti:

“Ahmet Emin Efendi tarafından çıkarılan ve ilk Türkçe gazetemiz olan Saded’in 11 Temmuz 1889’da yayınlanmasının üzerinden 131 yıl geçti.

Kıbrıs Türk medyası bu tarihi olayın öneminin bilinci ile her yılın 11 Temmuz’unu ‘Basın Günü’ olarak kutlamaktadır.

Kıbrıs Türk basını ilk günden bu yana halkımızın özgürlüğünün, hak ve menfaatlerinin savunucusu olmuştur.

İngiliz Sömürge Dönemi’nin başladığı 1878 yılından itibaren ulusal bilinci ayakta tutma, dini aidiyeti devam ettirme gayreti içine giren Kıbrıs Türk basını, Kıbrıs’ı Yunan egemenliği altına sokma hayaline kapılan Rum komşularımız karşısında da hiç gerilememiş, tam tersine, vatanseverlikle ait olduğu halk için örnek bir egemenlik ve özgürlük çabası içine girmiştir.

Sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı, basının Kıbrıs Türk halkının varoluş, özgürlük ve devlet kurma sürecinin en büyük destekçilerinden bir olduğu açıktır.”

Basının özgürce ama sorumluluk bilinci ile görev yapmasının insanlığı, ülkeleri daha ileriye, daha güzel günlere taşıdığının dünyaca kabul edilen bir gerçek olduğunu ifade eden Başbakan Tatar, basının yozlaşması, yanlış ellere geçmesinin ise hem insanlık hem de ülkeler için ciddi sıkıntılar doğurduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk basınına güvendiklerini, Kıbrıs Türk basınının çağdaş gelişmeler doğrultusunda daha iyiye, daha güzele, daha doğruya yönelmesi ve güçlenmesinin en halisane dilekleri olduğunu vurgulayan Tatar, mesajında şöyle dedi:

“Kıbrıs Türk basının bugün de kazanılan hakların korunması, devletin yaşatılması ve yüceltilmesi, hukukun üstünlüğüne dayalı, demokratik, özgürlükçü yapının daha ileri taşınması, kalkınmış bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için yaratacağı tartışma ortamları, yapacağı haberler ve yer vereceği çeşitli görüşlerle ciddi katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm camianın Basın Günü’nü içtenlikle kutlar, tüm basın emekçilerine sağlık ve başarılar dilerim.”

BAŞÇERİ

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, 11Temmuz Basın Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Büyükelçi Başçeri, hayatını kaybeden gazetecileri yâd etti, zor koşullarda mesleklerini icra eden gazetecilere de her türlü haklarının gözetildiği bir çalışma ortamı diledi.

Başçeri mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Osmanlı Türkçesiyle yayınlanan ilk gazete olan SADED’in yayın hayatına başlamasının 131’inci senesi dolayısıyla idrak edilen ‘11 Temmuz Basın Günü’nü kutluyorum. Saded’den itibaren Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin en önemli unsurlarından biri olan Kıbrıs Türk medyasının, kaybettiğimiz mensuplarını bu vesile ile rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Zor koşullar altında mesleklerini icra etmeye çalışan bugünün sorumluluk bilinciyle görevlerini yaptıklarına inandığım gazetecilerine de her türlü haklarının gözetildiği bir çalışma ortamı temenni ediyorum.”

EVREN

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Evren, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, her düşüncenin seslendirilmesine, toplumun siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda aydınlanmasına imkan sağlayan basın mensuplarının toplumdaki yerinin inkar edilemeyeceğini vurguladı.

Halkı bilgilendirmek gayesiyle özellikle pandemi süresinde de canları pahasına çalışan basın mensuplarının, büyük fedakarlıklar göstererek halkın haber alma özgürlüğünü sekteye uğratmama adına çalışmalarını sürdürdüğüne işaret eden Evren, medyanın günümüzde halkın doğru bilinçlenmesine katkıda bulunan, toplumların gelişimine direkt katkı sağlayan, yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen dördüncü güç olarak görüldüğüne de işaret etti.

ERHÜRMAN

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman “dördüncü kuvvet” diye anılan basının kamuoyu adına yaptığı denetim görevini önemsediklerini belirterek, denetim ve eleştirinin toplumsal faydasının tartışılmaz olduğunu ifade etti.

Basın günü nedeniyle mesaj yayımlayan Erhürman, “Bu vesileyle bizi eleştiren basınımıza ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Lütfen bizi eleştirmeye devam edin” dedi.

Mesajında, demokrasilerde hoşgörünün önemine dikkat çekerek, düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne herkesin ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erhürman, Kıbrıs Türk medya kuruluşlarının ve basın çalışanlarının Basın Günü’nü kutladı.

Basında araştırmaya, sorgulamaya daha fazla önem verilmesini isteyen Erhürman, medyanın ve basın çalışanlarının yaşamakta olduğu sorunların farkında olduklarını, demokrasinin önemli bir bacağı olan basına daha fazla önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ana muhalefet CTP lideri Erhürman, kamu yayıncısı BRT’nin şimdiki hükümet döneminde tarafsızlıktan uzak bir yola girdiğine de dikkat çekerek, hiçbir siyasinin ve bürokratın böyle bir hakkı olmadığını vurguladı.

SUCUOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Türk Basınının 131yıllık köklü geçmişiyle ülkede demokrasinin, çok sesliliğin ve özgürlüklerin gelişmesinde çok önemli bir işlev gördüğünü vurguladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu,  11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete olan Saadet Gazetesi’nin 11 Temmuz 1889 yılında yayın hayatına başlamasından dolayı ‘Basın Günü’ olarak kutlandığını anımsatarak, basının, halkın bilinçlenmesine katkıda bulunan, toplumların gelişimine doğrudan katkı sağlayan, yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen dördüncü güç olarak kabul edildiğini söyledi.
Sucuoğlu mesajına şöyle devam etti;
“Yaşadığı toplumun her zaman bir adım ilerisinde olması gereken basın mensupları, ilkeli yayıncılık anlayışının gereği olarak olayları tarafsız şekilde halka aktararak kutsal bir görev yapmaktadır. 
En doğru haberi halka ulaştırmak için fedakârca çalışan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak toplum olarak hepimizin görevidir.
Bu vesileyle, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkemize, hem de tüm dünyaya duyurmak için özveri ile çalışan tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla mesaj yayımlayarak tüm basın yayın kuruluşları ve basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Çavuşoğlu mesajında, Kıbrıs’ta bir Kıbrıslı Türk tarafından yayımlanan ilk Türkçe gazete “Saded’in anısına her yıl kutlanan 11 Temmuz’un, Kıbrıs Türk basın tarihinin başlangıcı olarak kabul edildiğini belirterek, basın kuruluşlarının demokrasiye yaptığı katkılarla, toplumsal gelişime ve ilerlemeye öncülük ettiğini dile getirdi.

Basının, halkı doğru bilgilendirme, yönlendirme ve eğitme gibi son derece önemli bir görevi bulunduğuna da dikkat çeken Çavuşoğlu, “Demokrasinin gelişmesinde ve toplumsal bilincin oluşturulmasında değerli katkıları bulunan, önemli bir kamu görevini yerine getiren ve zaman mefhumu tanımaksızın büyük bir fedakarlıkla halkın doğru haber alması için görev yapan basın emekçilerimizin gayretleri her türlü takdirin üzerindedir.” dedi.

Basının, katılımcı demokrasi ve çağdaş devlet yapısı için en temel unsur olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu anlamlı günde; mesleğini etik ilkelere uygun bir biçimde sürdüren tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, yürüttükleri başarılı çalışmaların devamını dilerim.” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), bir yandan Corona virüsü tehdidi, diğer yandan derinleşen sosyo-ekonomik sorunlar ve medya sektörü ile basın emekçilerinin yaşadığı olumsuzluklar yüzünden 11 Temmuz Kıbrıs Türk Basın Günü’nün buruk şekilde karşılandığını bildirdi.

11 Temmuz Kıbrıs Türk Basın Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan KTGB Başkanı Sami Özuslu, virüs tehlikesi nedeniyle bu yıl geleneksel Basın Günü etkinliklerini iptal ettiklerini hatırlattı.

Sektörün ve basın emekçilerinin yaşadığı sorunların yıllardır her düzeyde dile getirildiğini kaydeden Özuslu, başta haksız rekabet, altyapısızlık ve vizyonsuzluk olmak üzere birçok sorunun özgür basını ve basın özgürlüğünü tehdit ettiğini vurguladı.

Coronavirüsü sürecinde basının çok daha ağır koşullara girdiğini ve bunun sonucunda bazı gazetelerin baskılarını durdurmak zorunda kaldığını anlatan Özuslu, son üç ayda özel sektörde çalışan çok sayıda basın emekçisinin işsiz kaldığını, birçoğunun da zaten düşük olan gelirinin azaldığını belirtti.

“Salgın tehdidinin ilk gününden itibaren hükümet yetkililerini uyardık, öneriler sunduk ama dikkate almadılar” diyen Özuslu, Covid sürecinde birçok ülkede basına özel teşvik ve hibe programları uygulandığını ifade etti.

Özellikle “kapanma döneminde” basının ne kadar önemli bir role sahip olduğunu herkesin gördüğünü kaydeden Özuslu, “İnsanlarımız o kaygı dolu günlerde evlerinde kapalıyken doğru bilgiye ulaşmak ve bilgi kirliliğinden uzak durmak için basınımıza dört elle sarıldı ama ne yazık ki hükümetimiz sırtını döndü” ifadesini kullandı.

banner69
Hükümeti “Diyalog TV’nin TÜRKSAT uydusu üzerinden yaptığı yayınların Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından durdurulmasına seyirci kalmakla” eleştiren Özuslu, KKTC’nin kendi TV’lerini izleyiciye ulaştıracak bir mecraya sahip olmamasını da “kabul edilemez bir vizyonsuzluk” diye niteledi.

Sami Özuslu, KTGB’nin başta basın özgürlüğü olmak üzere medya alanıyla ilgili her konuda görüş ve öneri üretip bunu toplumla paylaşmaya, her platformda katkı koymaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

ATAOĞLU

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, kamuoyunun vicdanını temsil eden basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.  

Ataoğlu 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, objektif, özgür, tarafsız, ilkeli basın ve ahlaki kurallara uyan, vatandaşın çıkarlarını savunan, onları bilgilendiren bir medyanın, toplumsal kalkınmada ve gelişimin sağlanmasında öneminin oldukça büyük olduğunu vurguladı. 

Ataoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Zor ve sorumluluğu büyük bir meslek olan basın sektörünün ülkemizde daha iyi şartlarda olmasını temenni ediyor, bizlerin doğru haber alması için gece gündüz haber peşinde koşan, milletimizin ortak sesi olmasının yanı sıra, kamuoyunun vicdanını temsil eden basın emekçilerimizin 11 Temmuz Basın Günü’nü kutluyorum.” 

EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Açıklamada, “haber alma özgürlüğüne ve toplumu bilinçlendirme çabalarına verdikleri katkılardan dolayı tüm basın mensuplarımıza başarı ve esenlikler dileriz” denildi.

GÜRDALLI

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Dr.Fehmi Gürdallı, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Başta kurum çalışanları olmak üzere tüm basın emekçilerinin Basın Günü’nü kutlayan Gürdallı, sadece ülkenin değil, tüm dünyanın koronavirüs nedeniyle sıradışı bir dönemden geçtiğine dikkat çekti ve salgının Kıbrıs Türk Basını’nda da radikal bir değişime yol açtığını belirtti.
Gürdallı, salgın süreci ve sonrasında yazılı basında yarı-yarıya bir azalma olduğuna ve gelir kaybı nedeniyle birçok basın emekçisinin işini kaybettiğine dikkat çekti. 
Sosyal medya nedeniyle gazeteye ve gazeteciye artık eskisi kadar ihtiyaç kalmadığı algısının doğru olmadığını kaydeden Gürdallı, salgın sürecinin tam tersine, sorumlu davranan, hızlı, doğru ve bilgilendirici haber veren basına ve basın emekçilerine ihtiyacı daha da ortaya çıkardığını vurguladı. 
Sosyal medyada aynı zamanda büyük bir dezenformasyon yaşandığını söyleyen Gürdallı, “bu dezenformasyon rüzgarının önüne geçmek ancak basını ayakta tutmakla mümkün olabilir” dedi. 
TAK’ın bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de hızlı, doğru ve objektif haberlerle üzerine düşeni yapacağını aktaran Dr. Fehmi Gürdallı, bununla birlikte sektördeki diğer basın organlarının varlığını sürdürmesinin hayati önem taşıdığını ifade etti. Gürdallı, hem belli mekanizmalarla devletin, hem de halkın, ifade ve haber alma özgürlüğünün en önemli unsuru olan basın organlarını desteklemesi gerektiğini bildirdi.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, ileri demokrasilerin vazgeçilmez kurumlarından olan basın ve medya kuruluşlarının, toplumun gözü, kulağı ve sesi olmakla kalmayıp; aynı zamanda devletle toplum arasında köprü görevi gören önemli birer sivil toplum örgütü olduğunu belirtti.

Güngördü, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, basının, Kıbrıs Türkü’nün dış dünyayla bağlantısının sesi ve nefesi olduğunu kaydetti.

Güngördü, tüm basın emekçilerinin Basın Günü’nü kutladı.

SADIKOĞLU

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle mesaj yayımladı ve basın emekçilerini kutladı.

Sadıkoğlu mesajında, basın emekçilerinin ülke gelişimi ve tanıtımı konusunda en önemli görevlerden birini icra ettiklerine dikkat çekti. 

Basın emekçilerinin zor şartlar altında çalışmalarına rağmen işine dört elle sarıldığını ve gece gündüz demeden bu mesleğe gönül verdiğini söyleyen Sadıkoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Kamuoyunu; doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusunda yükümlülüklerinizi en iyi şekilde yerine getiriyorsunuz. Her ne kadar bazı sorunlar yaşansa da, gece gündüz demeden çalışan siz değerli emekçilerin çabaları takdire şayandır. Bu sebeptendir ki, siz basın emekçilerinin 11 Temmuz Basın Gününü kutlar, kalemlerinizin her daim güçlü olmasını dilerim.”

DIŞ BASIN BİRLİĞİ

Dış Basın Birliği (DBB) özellikle pandemi döneminde basın mensuplarının kendi sağlıklarını da riske atarak kamuoyunun anında ve doğru bilgiye ulaşabilmesi için uğraş verdiğini hatırlattı.

DBB’den Basın Günü dolayısıyla yayımlanan mesajda, ülkedeki basın çalışanlarının kabul edilebilir normlarda başta hak ettikleri maaş ücretlerine ulaşması ve tüm çalışanların sosyal güvencelerinin sağlanması beklentisi ifade edildi.

DBB mesajında şunlara yer verildi:

“Birlik olarak ülkemizde basının her zaman tarafsız görev anlayışıyla kamuoyunu bilgilendiren, toplumu düşünmeye araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendiren etkin bir araç olarak çalışmasını her zaman savunduk.

Bu bağlamda ülke basınımız geçmişten bugüne Kıbrıs adasında yaşanan tarihsel bütün olaylarda görevini layıkıyla yerine getirmiş, kamuoyunu doğru bilgilendirmesinin yanında ülkeyi yönetenlere yol gösteren demokrasiye ve çok sesliliğe güç katan bir konumda olmuştur.

HAK EDİLEN MAAŞ VE ÜCRETLERE ULAŞILMASI

Beklentimiz, ülkemiz basın çalışanlarının kabul edilebilir normlarda başta hak ettikleri maaş ücretlerine ulaşması ve tüm çalışanların sosyal güvencelerinin sağlanmasıdır.

Basının görevini yerine getirirken karşılaştığı zorlukların aşılması adına yapılacak olan yasal çalışmaların, basın emekçisi arkadaşlarımızın görevlerini ifa ederken daha iyi koşullara ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Özellikle pandemi döneminde, kendi sağlıklarını riske atarak birçok basın emekçisi kardeşimizin kamuoyunun anında ve doğru bilgi alması için uğraş verdiği unutulmamalıdır.

Tüm meslektaşlarımızın 11 Temmuz Basın Günü’nü kutlar, ömrünü basın sektörüne adamış ve bugün hayatta olmayan değerli basın emekçilerini de saygıyla yad ediyoruz.”

ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, basın emekçilerinin haklarına ve basın özgürlüğüne dikkat çekti.
            
Özçınar, 11 Temmuz Basın Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, “Bu özel gün Kıbrıs Türk basını için de bir başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Bu vesileyle çok seslilik ve özgür bir basının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

Basın emekçilerinin haklarına da dikkat çeken Özçınar, “Hem halkın haber alma hakkını sağlamak, hem de Kıbrıs Türk halkının sesini dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan basın emekçilerinin de haklarının iyileştirilmesi büyük önem arz etmektedir” dedi.

Özçınar tüm basın emekçilerinin Basın Günü’nü kutladı.

GİRNE ADA LIONS KULUBÜ

Girne Vatan Lions Kulübü, 11 Temmuz Basın Günü vesilesiyle mesaj yayımladı.

Girne Vatan Lions Kulübü Başkan Mukaddes Turan, mesajında, “Ülkemizin demokrasi mücadelesinde, toplumsal bilinci canlı tutarak her koşulda, görevleri başında yüreklerini ortaya koyarak gerçek haberin peşinde koşan gazetecilerimizin, halkın sesi, gözü, kulağı olan ve haber alma özgürlüğümüzü sağlayan tüm basın emekçilerimizin 11 Temmuz basın gününü sizin nezdinizde en içten duygularımızla kutlarız” dedi.

DENİZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs'ta bir Kıbrıslı Türk tarafından çıkarılan ilk Türkçe gazete “Saded”in 11 Temmuz 1889 yılında yayınlanmasının Kıbrıs Türk basın tarihinin de başlangıcı olarak kabul edildiğini, bu başlangıcın Kıbrıs Türk yazılı tarihinin bugüne aktarılmasında öneminin çok büyük olduğunu kaydetti.

Deniz, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, basının geliştikçe, ülkenin gelişimine de katkı koyabileceğini belirterek, basının; toplum bireylerinin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında denetleyici ve sorgulayıcı işleviyle de devletin en önemli destek unsuru olduğunu vurguladı.

Deniz, çalışma şartlarının zorluklarına rağmen, fedakarca çalışarak, sürekli güçlenen, büyüyen ve doğru habercilik görevini başarıyla gerçekleştirmeye çalışan basının, dünya basınında da ayrı bir misyona sahip olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk basınında görev yapan emekçi insanların, gelişen teknolojiyi de kullanarak, KKTC’nin sesi olduklarını ifade etti.

Bugüne kadar görevi başında veya görevi dolayısıyla yaşamını yitiren gazetecileri saygıyla anan Deniz, tüm basın çalışanlarına başarılar dileyerek, 11 Temmuz Basın Günü’nü kutladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 18:59
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER