Dr. Sibel Siber: "Tekrar açılma, riskli bir dönem"

Dr. Sibel Siber: "Tekrar açılma, riskli bir dönem"
banner80

Başbakanlık Covid-19 Koordinasyon Kurulu Başkanı Dr. Sibel Siber,  normal hayatımızı geçmeden önce yapılması gerekenleri sosyal medya üzerinden dile getirdi.

Siber, bugünlerde en çok sorulan soruya dikkat çekerek,"Ne zaman dışarıya çıkabileceğiz? Ne zaman işimize başlayabileceğiz? "sorusuna yanıt verdi.

İşte o açıklama;

banner69
Günaydınlar herkese...
Bugünlerde en çok sorulan soru şu:
"Ne zaman dışarıya çıkabileceğiz? Ne zaman işimize başlayabileceğiz? "
İşte, bu soruların yanıtını bulmak için, ülkeler Pandemiyi 4 Evre'ye ( Faz) ayırdı. Bu evrelerden birini tamamlamadan diğerine geçiş, salgının alevlenmesine neden olabilir ve çok ağır bedeller ödenebilir.1. Evre: Şimdi içinde bulunduğumuz evredir; yani izolasyon evresi.. 2. Evre, kontrollü olarak tekrar açılma dönemidir. Tekrar açılma için 1.Evre'de yapmamız gerekenleri tamamlamamız gerekiyor. 2.Evre'nin riskli olduğunu bilmeliyiz; hatta bulaş hızına göre, 2. Evre'den tekrar 1. Evre'ye geçmek de sözkonusu olabilir
Evre 1: İzolasyon. Bulaşın yayılmasını yavaşlatma aşaması. Yani şimdi yaşadığımız durum. “Evde kal” durumu. Bu dönemde yapılacak olanlar, test kapasitesini artırmak, yaygın testler yapmak, temaslıların takip sistemini geliştirmek, sağlık sisteminin tedavi kapasitesini artırmak, sağlık çalışanların koruyucu ekipmanlarını geliştirmek. Tüm bunlar yerine getirilmişse ve son 14 günde vaka sayısı da gitgide düşüyorsa o zaman Evre 2’ye geçilebilir.
Evre 2 : Tekrar açılma: Bu riskli bir dönemdir. Uzmanlarla ve paydaşlarla, hangi işletmelerin niçin ve nasıl açılacağına dair, olası risk faktörleri ve alınması gereklen tedbirlerle ilgili çok iyi bir analiz ve çalışma gerektirir. Şeffaflık şarttır. İşletmelerin kurallara uyumu konusunda çok iyi bir denetim mekanizması oluşturulması gerekir. Evden çalışmayı desteklemek; işyerindeki çalışan sayısını en aza indirmek (vardiya), insanlar arası fiziksel bariyerler oluşturmak, iletişimde teknolojiyi kullanmak ve kişisel korunma önlemlerini artırmak ana prensiplerdir. Konuyla ilgili (vardiya çalışma) yasal düzenlemeler de hızla yapılmalıdır.

EVRE 3: Aşının bulunmasıyla üçüncü aşamaya geçilebilir. Serolojik metod ile bağışık olanlar saptanır. Toplumun bağışıklığı belirlenir.Bağışık olanlar izlemeye alınır. Koruma tedbirleri de bu bağışıklık oranına göre kaldırılabilir.

EVRE 4:
Olası bir başka pandemiye karşın hazırlıkların yapılacağı evredir

Sağlıklı günler dileğiyle...

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 14:58
banner79
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adil
Adil - 2 yıl Önce

Yaşa be doctor,şimdi sevdim seni...Nedenmi? Çünkü ayni şeyleri düşünüyoruz..Sağolasın..

Ertan Cinar
Ertan Cinar - 2 yıl Önce

Ne yazdinizsa dogru yazdiniz Sn.Doktorum bu evrelere geciste cok temkinli olmamiz gerekmektedir.En ufak bir bosluk kalirsa fazla aceleci olursak o boslugu dort gozle bekleyen Korona iceriye sizip bizi tekrardan basa dondurur.

SIRADAKİ HABER