DÜNYA SU GÜNÜ 'KENDİ SUYUMUZA SAHİP ÇIKMALIYIZ'

 Bugün, Dünya Su Günü… Gün dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, “Ada ülkesinde yaşadığımızdan...

DÜNYA SU GÜNÜ 'KENDİ SUYUMUZA SAHİP ÇIKMALIYIZ'
banner94
banner90

banner91
 

Bugün, Dünya Su Günü… Gün dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, “Ada ülkesinde yaşadığımızdan dolayı kendi suyumuza kendimiz sahip çıkmalıyız” dedi. Şahali ayrıca, önümüzdeki ay Türkiye’de, su ve doğal kaynaklar konusunda  temaslarda bulunacaklarını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Dünya Su Günü dolayısıyla “Su İçin Doğal Çözümler” temalı etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, 22 Mart tarihinin “Dünya Su Günü” olması için BM tarafından alınan kararın son derece önemli ve farkındalığı artırıcı olduğunu söyledi. Suyun kullanımı sırasında bir kez değil, birden çok kez kullanılmasının gerektiğini belirten Şahali,  “ada ülkesinde yaşadığımızdan dolayı kendi suyumuza kendimiz sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı. Bakan Şahali, suyu olumsuz etkileyen iklim koşullarına doğrudan müdahale şansının olmadığı gerçeğini anımsatarak, sahip olunan her damla suyun değerini bilerek hareket edilmesi gerektiğini de söyledi. KKTC’nin su kaynaklarının geliştirilmesi ve korunması konusunda çok olumlu bir sicile sahip olunmadığını dile getiren Şahali, bu tür etkinliklerin farkındalığı artırarak çözüm yollarının aranması yönünden çok faydalı olacağını belirtti. Türkiye’den adaya su ulaştığını ve bu gelen suyun, kendi suyumuzu yönettiğimiz veya tükettiğimiz gibi kullanılmaması gerektiğini söylen Şahali, ülkeye gelen suyun önemli bir maliyetle adaya geldiğine dikkat çekerek, suyun hiç bitmeyecek gibi tüketilmesinin yapılacak en ciddi hata olabileceğini kaydetti. Entegre bir su yönetiminin oluşturulması ve bu konuda yasal alt yapının hazırlanması ve ona bağlı gerekli mekanizmanın oluşturulmasının KKTC devleti açısından ertelenmeyecek olduğunu kaydeden Şahali, suyun yönetiminin sadece devlet değil sivil toplum örgütlerinin de sorumluluğunda olması gerektiğini belirtti. Geçitköy barajına ulaşmadan denize bırakılan suyun kullanıma aktarılması için ciddi bir arayış içerisinde olduklarını dile getiren Şahali, kayıp zamanın telafisi açısından anlaşma çerçevesinde bir çalışama yürütülmesi gerektiğini söyledi. Önümüzdeki ay Türkiye Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleştirerek, su ve doğal kaynaklar konusunda  temaslarda bulunacaklarını dile getiren Şahali, bu ziyaret çerçevesinde belli noktalarda geri kalınan ve raydan çıkılan unsurların tekrardan olması gereken güzergaha oturması konusunda muhataplarıyla görüşmelerinin olacağını ve bu istişarelerle birlikte bugüne kadar olduğu şekilde ve daha isabetli bir şeklide yol almaya başlayacaklarını vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER