KAYAD ile Eğitim Bakanlığı arasında protokol

KAYAD ile Eğitim Bakanlığı arasında protokol
banner94
banner90

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) arasında okullarda “Toplumsal Cinsiyet Adaleti ve Ev İçi Şiddet” konuları ile ilgili eğitim verilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ve KAYAD Başkanı Meral Akıncı’nın imza koyduğu işbirliği protokolü çerçevesinde, “Toplumsal Cinsiyet Adaleti ve Ev İçi Şiddet” konularını içeren, kadın erkek eşitliği, toplumsal klişelerden arındırılmış toplumsal cinsiyet rolleri, karşılıklı saygı, kişisel ilişkilerde çatışmaların şiddete başvurulmadan çözüme kavuşturulması, kadınlara karşı toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve kişilik bütünlüğüne saygı konularında, yaş gruplarına yönelik farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Bu bağlamda, Talim ve Terbiye Dairesi’nin onayı ile hazırlanan ve 10 dersten oluşacak eğitim programı, Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı bir okulda pilot uygulama olarak gerçekleştirilecek ve değerlendirme sürecinin ardından yaygınlaştırılacak. Pilot uygulama sırasında her ders sonrasında güncellenecek bir “Güvenlik Uygulaması Kılavuzu” oluşturularak, süreç, okullarda belirlenecek ve eğitilecek Güvenlik Uygulaması Temsilcileri ile birlikte yürütülecek.

banner91
Protokolün imzalanmasının ardından konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, görevleri süresince Bakanlık olarak eğitimin yanında sosyal sorumluluk projelerine de imza koyacak adımlar attıklarını dile getirdi.

Bu süreçte, böylesi projeleri hayata geçirmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Amcaoğlu, “Çocukların gelişimi, pandeminin günlük hayatta yaşattığı sorunlar, bugün sizler ile imza koyduğumuz protokolün içeriği gibi birçok konuyu gündeme çekmek ve farkındalık

yaratmak adına çok değerli sivil toplum örgütleriyle iş birliği yaparak, yaşanan sıkıntıların en aza indirilmesi adına adım attık” dedi.

Böylesi bir protokole imza koymaktan dolayı mutluluk duyduğunu da ifade eden Bakan Amcaoğlu, “Benim de bir ailem, değer verdiğim insanlar var. Geldiğimiz noktada çok önemli bir protokole imza koyacağımızı biliyorum. Bu bir başlangıçtır ancak, diğer tüm okullarımızda da bu projenin uygulanacağına inanıyorum.” diyerek, protokolün hayırlı olmasını diledi.

KAYAD Başkanı Meral Akıncı ise konuşmasının başında bu çalışmanın hayata geçirilmesi için destek veren Olgun Amcaoğlu’na teşekkür ederek, “Sizin döneminizde bu çalışmanın kabul edilmesi ve hayata geçirilmesi bizlere ayrı bir onur vermiştir.” dedi.

Talim ve Terbiye Dairesi ile birkaç yıldır bu program üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını da dile getiren Meral Akıncı, gençlerin bu konularda aydınlatılması gerektiğine dikkat çekti.

“Bu eğitim programı gençlerimiz için bir değerdir. Bizler, gençlik dönemlerine çok önem veriyoruz, Bakanlığın da gençlerimizin bilgilendirilmesine yönelik yapılan bu çalışmaya destek vermesi bizler için mutluluk vericidir.” diye konuşan Akıncı, programın hayata geçirilmesi için uğraş veren herkese teşekkür etti. 

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER