Şehir Plancıları Odası: “YİM, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planına ara emir kararını kesinleştirdi”

Şehir Plancıları Odası: “YİM, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planına ara emir kararını kesinleştirdi”
banner83
banner80

Şehir Plancıları Odası, Yüksek İdare Mahkemesi'nin (YİM), Aralık 2021’de Resmi Gazete'de yayınlanan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı'na ara emir kararına yapılan itirazları değerlendirerek, bugün aldığı bir kararla ara emirin kesinleştiğini açıkladığını belirtti.

Şehir Plancıları Odası, “usulsüzce yapılmak istenen bir işlemin önüne bir kez daha geçildiğini” ifade ederek, şu an yürürlükte olan mevzuatın “Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi ve Gazimağusa Kıyı Şeridi Bölgeleri İmar Düzeni” olduğunu hatırlattı.

Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, Aralık 2021’de Resmi Gazete'de yayınlanmış olan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planına Oda tarafından dava dosyalanmış ve Yüksek İdare Mahkemesi tarafından ara emri verilmiş olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Odamız; söz konusu imar planının usule ve yasalarımıza aykırı bir şekilde yetkisi olmayan kişiler (Müteahhitler Birliği’nin sözleşmeli personeli) tarafından hazırlandığı, 2019 yılında hazırlanan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı’nı aradan 2 yıllık bir süre geçmesine rağmen hiçbir veri güncellemesi yapmadan, hiçbir bilimsel açıklaması olmayan bir şekilde, belirli çevrelerin çıkarlarına fayda sağlamaya yönelik planın esas kararlarının temelden değişikliğe uğratıldığı gerekçesi ile İmar Planının iptali için dava dosyalamış ve ara emrine başvurmuştu” denildi.

Açıklamada, “Mayıs 2022’de Şehir Planlama Dairesi ve Müteahhitler Birliği ara emrine itiraz ettiği, bunun üzerine ara emrinin kesinleşmesi için duruşmalar yapıldığına” işaret edilerek şöyle denildi:

“Bugün Yüksek İdare Mahkemesi kararını açıkladı ve daha önce verilmiş olan ara emrinin kesinleştiğini taraflara bildirdi. Bu konuda Yüksek İdare Mahkemesi; Aralık 2021’de yayınlanan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planının yetkisiz kişiler tarafından yapıldığı, imar planlarının yapılmasında mevzuatın öngördüğü kurallara uyulmadığı ve yapılan imar değişiklikleri ile ilgili halkın katılımına gidilmediği dolayısıyla imar planının yasal olmadığı kanaatine vardığını ifade etmiştir. Odamız usulsüzce yapılmak istenen bir işlemin önüne bir kez daha geçmiştir. Bundan sonraki süreçlerde de hem Şehir Planlama mesleği ilkelerinin ve uluslararası standartların, hem de yürürlükte olan yasa ve tüzüklerin doğru uygulanmasını sağlamak amacı ile çalışmalarını sürdürecektir.”

Şehir Plancıları Odası, şu an yürürlükte olan ve vatandaşların uyması gereken mevzuatın “Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi ve  Gazimağusa Kıyı Şeridi Bölgeleri İmar Düzeni” olduğunu hatırlatarak, Odanın; ülkenin uzun süreli emirnameler ile değil, kamu yararı için bilimsel ve yasalara uygun yapılacak İmar Planları ile gelişmesi için mücadeleye devam edeceklerini de kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER