“6.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” (KAFF), başladı

“6.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” (KAFF), başladı
banner83
banner80

 Lefkoşa Türk Belediyesi’nin organize ettiği “6.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” (KAFF), dün akşam gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı

Yönetmen Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filminin gösterimiyle açılan festival kapsamında, KKTC dâhil 24 ülkeden 43 film gösterilecek.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Avenue Cinemax’taki gala gecesine LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Hollanda’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nathalie Caarsma, Avustralya’nın Lefkoşa  Büyükelçisi Samuel James Beever, LTB meclis üyeleri ile sinema severler katıldı. 

HARMANCI: “11 YILDAN SONRA FESTİVALİ YENİDEN DÜZENLEMEK DEĞİŞİMİN GÖSTERGESİ”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı açılışta yaptığı konuşmada Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’ni 11 yıl aradan sonra yeniden gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirtti. 

Açılışa katılan Hollanda’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nathalie Caarsma ile Avustralya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Samuel James Beever’e teşekkür eden Harmancı, “11 yıl aradan sonra yeniden bu festivali düzenleyebilmek artık şehirde pek çok şeyin değiştiğinin önemli bir göstergesidir. Hollanda ve Avustralya elçileri bu akşam aramızda. Kendi devletimin kurumlarının yetkililerini de bu akşam aramazdı görmek isterdim” dedi. 

LTB’nin Tiyatro Festivali’nin yanı sıra özellikle son iki yıldır Surlariçi’nde on binlerce insanın katılımı ile gerçekleştirilen Yuka Blend Sokak Festivali gibi önemli organizasyonlara imza attığının altını çizen Harmancı, Engellemeyen Lefkoşa Birimi'nin engelsiz şölenlerinin de çok sayıda insanın biraraya geldiğini belirtti. 

Lefkoşa’nın yeniden bir film festivaline sahip olmasının sanat açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan Harmancı, festivalde 43 film gösterileceğini söyledi. 

Festivalin birçok farklı konu ile toplumun farklı sekmenlerinden insanları da bir araya getirme özelliği taşıdığını kaydeden Harmancı, bütün özellikleri içinde barındıran çok özel bir festival organize edildiğini kaydetti. 

LTB Başkanı Harmancı, “Bizler festivalin gelenekselleştirilerek sürdürülmesini istiyoruz. Umarım çok güzel, zevkle izlenen bir festival olur” dedi. 

“Kız Kardeşler” filminin yönetmeni Emin Alper’in Türk sinemasının gelecek vadeden bir yönetmeni olduğunu belirten Başkan Harmancı, filmin geçtiğimiz aylarda Berlin Film Festivali’nde de gösterildiğini söyledi. 

LTB Başkanı Harmancı konuşmasının sonunda festival sponsorları Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı,  Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Telsim Vodafone Grup Şirketi,  Merit Grubu ile Avenue Cinemax işletmecileri ile Creditwest Bankası’na teşekkür etti. 

AÇIKGÖZ 

banner69
Kız Kardeşler Film oyuncusu Kayahan Açıkgöz de gecede yaptığı konuşmada, “Kız Kardeşler” filminin ilk olarak Berlin Film Festivali’nde gösterildiğini Türkiye’den önce ikinci kez ise KAFF’da gösterilecek olmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. 

Açıkgöz başta LTB Başkanı Harmancı olmak üzere festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

OBENLER

Festival Koordinatörü Murat Obenler ise konuşmasında festival ve gösterilecek filmler hakkında bilgi verdi. 

Festivali, “Büyülü Beyazperde”, “Hayatı Kucaklayan Belgesel”, “Kısa Filmler Kuşağı”, “Kuir Sinema”, “Çocukları Kucaklayan Sinema” ve “Mahkumları Kucaklayan Sinema” olmak üzere 6 bölüme ayırdıklarını dile getiren Obenler Büyülü Beyazperde başlığındaki uzun metraj filmlerin Lefkoşa Avenue Cinemax’ta 12.30,15.00, 18.00 ve 21.00 seanslarında gösterileceğini kaydetti.

LTB organizasyonunda gerçekleşecek festivalde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı ana sponsor olarak Telsim Vodafone Grup Şirketi, Merit Grubu, Avenue Cinemax  sponsor olarak yer alırken Creditwest Bankası da festivale katkı koydu. Lefkoşa’da onlarca sivil toplum örgütü, kurum-kuruluş, üniversite ve işletme de paydaş olarak festivalde yer alırken şehrin birçok yerine ulaşacak festival yerel yönetim-sivil toplum işbirliğinin güzel bir örneği olarak yapılacak. 

7 BÖLÜMDE 7 FARKLI RENK

Festival kapsamında “Büyülü Beyazperde” bölümünde 14 uzun metrajlı sinema filmi, “Hayatı Kucaklayan Belgesel” bölümünde 4 belgesel, ”, “Kısa Filmler Kuşağı” bölümünde üniversite öğrencilerine yönelik seçilmiş 10 kısa film, “Engelsiz Sinema” bölümünde özel gereksinimli bireylere yönelik 5 film, “Kuir Sinema” bölümünde 5 kısa kuir filmi ve bir belgeseli, “Mahkumları Kucaklayan Sinema” bölümünde mahkumlar için seçilmiş bir film ve ”Çocukları Kucaklayan Sinema” bölümünde ilkokul çocuklarına yönelik bir animasyon gösterilecek.

14 UZUN METRAJ FİLM AVEUE CİNEMAX’TA GÖSTERİLECEK

“Büyülü Beyazperde” bölümündeki uzun metrajlı filmler Avenue Cinemax’ta 12.30, 15.00, 18.00 ve 21.00 seanslarında gösterilecek. Sadece bu bölümdeki filmlerin ücretli/biletli olduğu festivalde diğer gösterimler ücretsiz olacak. 

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda 10 TL karşılığı satılacak biletler ve festival konusunda daha detaylı bilgi 22 78782 numaralı telefondan ya da www.lefkosabelediyesi.org internet adresinden elde edilebiliyor.

Belgesel film gösterimleri Arabahmet Kültür Evi’nde, kısa filmler 8-12 Nisan tarihleri arasında sırasıyla AKÜN, YDÜ, UKÜ, ARUCAD Art Space ve KAÜ’de yer alacak. Özel gereksinimli bireylere yönelik filmler ise 8-12 Nisan arası YDÜ Engelsiz Sinema Salonu ve Aktivite Merkezi’nde yer alacak. “Kuir Sinema” belgesel ve kısa film seçkisi EMAA’da, çocuklara yönelik müzikli belgesel film gösterimi Lefkoşa AKM’de, ilkokul öğrencilerine 
yönelik animasyon 8-12 Nisan arasında her sabah saat 11.00’de Avenue Cinemax’ta ve mahkûmlara yönelik film gösterimi ise 12 Nisanda Merkezi Cezaevi’nde gerçekleşecek.

EMİN ALPER BUGÜN SAAT 18.00’DEKİ “KIZ KARDEŞLER” GÖSTERİMİNE KATILACAK

Festivalde “Kız kardeşler” filmi yönetmeni Emin Alper ve oyuncusu Kayhan Açıkgöz, “Umutlu Bir Hikaye” ile “Müzikli Bir Hikaye” belgesellerinin yönetmeni Jale İncekol ve “Yaşar Kemal Efsanesi” belgeselinin yönetmeni Aydın Orak ile kısa film yönetmenleri Umut Subaşı, Gökhan Kaya, Buğra Mert Alkayalar, Elif Sözen ve Onur Yağız konuk olarak yer alarak filmleri sonrasında izleyici ile buluşacak. 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER