“Kağıda Dokunuş” sergisi açılıyor

“Kağıda Dokunuş” sergisi açılıyor
banner32

 Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği üyeleri “Kağıda Dokunuş” sergisi açılıyor | BRTK http://www.brtk.net/kibris-kagit-sanatcilari-dernegi-uyeleri-kagida-dokunus-sergisi-aciliyor/ 3/9 Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği, üyelerinin katılımı ile Lefkoşa’da “Kağıda Dokunuş” adlı sergi açıyor. Yarın saat 17.30’da Sayın Meral Akıncı’nın açılışını yapacağı sergi toplam 16 katılımcıyla gerçekleştirilecek.

21 Kasım 2018 tarihine kadar Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi’nde halkın ziyaretine açık olacak. Sergi katılımcıları; Aslı Bolayır, Bedia Kale, Canan Topaloğlu, Emel Samioğlu, Eser Keçeci, Gökçe Keçeci, Heidi Trautmann, İmge Tonyalı, İnci Kansu, İsmet Tatar, Kemal Behçet Caymaz, Mustafa Öztunç, Omid Kalantar, Roya Algehebad, Simge Uygur, Sofia Hadjipapa-Gee olacak. “Kağıda Dokunuş” sergisi ile ilgili bilgi veren KKSD Başkanı İsmet Tatar; “sanatseverlerin beğenisine sunulacak sergide, kağıt sanatının çeşitli tekniklerinin kullanıldığı eserlerde; el yapımı kağıt olduğu gibi çok çeşitli kağıtların değişik hallerde kullanıldığını görecek ve kağıdın yaratıcılıkta sonsuz kullanım şeklini ve ne kadar doğal, güzel huylu bir malzeme olduğuna tanık olunacak.

Sergide teknolojiye inat sanatçıların elle kağıt yapımını sürdürdükleri ve eserlerinde kağıdı kullandıkları izlenecek” dedi. Kısa tarihi ile Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği : Resmi olarak 17 Ekim 2015 tarihinde faaliyete başlayan ve İnci Kansu başkanlığında kurulan Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği, ülkemizde bu alanda çalışan sanatçıları bir araya getirdiği gibi bu tür etkinliklerle de diğer ülkelerdeki kağıt sanatçıları ile işbirliği yaparak, kağıt sanatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Çevre odaklı sanat bilincini geliştirmek için, üniversitelerde, okullarda çeşitli kurum ve kuruluşlarda workshoplar yapan dernek, geri dönüşümlü kağıt hamurunun sanatsal yaratıcılık açısından nasıl bir malzeme olduğunu göstermek için sergiler ve seminerler düzenliyor. Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği (KKSD) bireysel olarak bu sanatı benimsemiş sanatçıları bir araya getirerek, Kıbrıs’ta bu alanda resmi bir çatı altında birleşen ilk dernek olma özelliğini taşıyor. IAPMA (Uluslararası Kağıdını Üreten ve Kağıtla çalışan Sanatçılar Birliği) tarafından da tanınan ve kabul gören Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneğinin ikinci dönem Başkanlığını İsmet Tatar yapmaktadır.

banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER