8.8 milyon dolarlık zehirli oyuncak

8.8 milyon dolarlık zehirli oyuncak
banner83
banner80

Türkiye'de son 5 yılda 8.8 milyon dolar değerinde oyuncağın, uygunsuz bulunduğu için ithaline izin verilmediği belirtidli.

CHP Ankara Milltevekili Gamze Taşçıer, soru önergesiyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a şu soruları sordu:

"Son 5 yılda ülkemize Çin'den yasa dışı yollarla sokulmaya çalışılırken ele geçen oyuncukların miktarı ve parasal değeri nedir?

Bu ürünlerdeki kanserojen madde oranı ne kadardır?

Son 5 yılda ülkemizde üretilen oyuncaklardan ne kadarı için sağlığı olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle piyasaya arzının yasaklanması ve toplatma kararı çıkarılmıştır?"

Bakan Pekcan'ın imasıyla CHP'li Taşçıer'e iletilen yanıt, Hürriyet gazetesinden Bahar Atakan tarafından haberleştirildi.

Buna göre; son 5 yılda (14 Eylül 2018'e kadar) Türkiye'ye sokulurken 22 milyon 407 bin 390 TL değerinde kaçak oyuncak ele geçirildi. Menşe ülke ayrımına göre bir istatistik yok. Oyuncaklar fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri açısından ithalat aşamasında denetime tabi tutuluyor. Denetimler kapsamında da son 5 yılda 8.8 milyon dolar değerinde oyuncak uygunsuz bulundu ve bu oyuncakların ithaline izin verilmedi.

Başka ayrıntıların da yer aldığı yanıtta, CHP'li Taşçıer'in kanserojen madde ve sağlığı tehlikeye sokacak zararlı maddelerle ilgili sorusu ise karşılıksız kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER