ERDOĞAN-PAPA GÖRÜŞMESİ

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PAPA FRANCİSCUS GÖRÜŞMESİNDE, ABD YÖNETİMİNE KUDÜS KARARININ SAKINCALARI VE UYGULAMAYA GEÇİRİLMEMESİ YÖNÜNDE...

ERDOĞAN-PAPA GÖRÜŞMESİ
banner32

banner69
 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PAPA FRANCİSCUS GÖRÜŞMESİNDE, ABD YÖNETİMİNE KUDÜS KARARININ SAKINCALARI VE UYGULAMAYA GEÇİRİLMEMESİ YÖNÜNDE TELKİNLERİ SÜRDÜRMENİN ÖNEMİNE DEĞİNİLDİ 

GÖRÜŞMEDE KUDÜS'ÜN, BM KARARLARI VE ULUSLARARASI HUKUK TARAFINDAN BELİRLENMİŞ STATÜSÜNÜN MUHAFAZA EDİLMESİ GEREKTİĞİ VURGULANDI 

YABANCI DÜŞMANLIĞI VE İSLAMOFOBİ İLE ORTAK MÜCADELEYE DEĞİNİLEREK DİNLERİ TERÖRLE İLİNTİLENDİRMENİN YANLIŞ OLDUĞU VURGULANAN GÖRÜŞMEDE, İSLAM'I TERÖRLE ÖZDEŞLEŞTİRMEYE YÖNELİK KIŞKIRTICI SÖYLEMLERDEN UZAK DURULMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Papa Franciscus arasındaki görüşmede, ABD yönetimine Kudüs kararının sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Vatikan'daki gelenek doğrultusunda Apostolik Kütüphene'de gerçekleşen ve son derece dostane bir havada geçtiği öğrenilen baş başa görüşmede, Kudüs, mülteciler, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler, terör, farklı dinlerin mensupları arasındaki ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Erdoğan ve Papa, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından kutsal addedilen Kudüs'ün BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede, ABD yönetimine, Kudüs'le ilgili kararın sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs" konusunda verdiği mesajlarından dolayı Papa'ya teşekkür etti.

YABANCI DÜŞMANLIĞI VE İSLAMOFOBİ İLE ORTAK MÜCADELEYE DEĞİNİLDİ

Papa Franciscus da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Kudüs" meselesiyle ilgili çabalarından ve mültecilere yönelik yardımlardan dolayı takdirlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında Suriye'de yaptığı operasyonlar hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinilen görüşmede, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu da vurgulandı. Bu çerçevede, İslam'ı terörle özdeşleştirmeye yönelik kışkırtıcı söylemlerden uzak durulması gerektiği belirtildi.

BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARIN TESİS EDİLMESİNE İŞARET EDİLDİ

Türkiye'de Katolikler dahil farklı inançlara mensup herkesin barış içerisinde bir arada yaşamalarına önem verdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iradeyi somut olarak ortaya koyma adına son dönemde 14 kilise ve bir sinagogu onardıklarına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesi, yaşanan insani dramlara seyirci kalınmaması için uluslararası toplumu harekete geçirmesi hususlarında ortak adımlar atmanın mümkün olduğuna işaret etti ve gelecekte de temasları sürdürme konusunda mutabık kaldı

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER