Erdoğan: "Yunan ve Rum ikilisinin bizi Akdeniz'e hapsetme planları bozuldu"

Erdoğan: "Yunan ve Rum ikilisinin bizi Akdeniz'e hapsetme planları bozuldu"
banner32
banner78

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNNTÜRK ve Kanal D ortak canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İran arasında yaşanan gerginliğe ilişkin, "ABD-İran gerginliğinin azaltılması için bugüne kadar Türkiye olarak çok ciddi gayretler gösterdik, gösteriyoruz. Tüm gayretlere ve uluslararası girişimlere rağmen, Amerika-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması şu ana kadar maalesef mümkün olamadı."ifadelerini kullandı.

"Yerin Irak olarak seçilmiş olması manidar"

Erdoğan, şöyle devam etti:

"ABD-İran krizinin son dönemde özellikle Irak üzerinden tekrar tırmanmaya başladığını gördük. Yerin de Irak olarak seçilmiş olması manidar."

İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin bölgenin huzur ve istikrarı açısından yarattığı yakın riskleri de kaygıyla takip ettiklerini belirten Erdoğan, "Türkiye olarak bölgemizde tabii biz her zaman dış müdahalelere karşı durduk ve bu saldırıyı da bu bakışla değerlendirdik. Bu iş burada bitmeyecektir, bunun muhakkak bir takip eden süreci de olacaktır." diye konuştu.

"8 Ocak'ta Putin Türkiye'ye geliyor"

banner69
Erdoğan, 8 Ocak Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye geleceğini belirterek, "Bütün konuları, bölgesel ve aynı zamanda Türk akımıyla ilgili konuları enine boyuna masaya yatıracağız." dedi.

"Gerilimin kontrol altına alınması lazım"

Tüm tarafların zarar göreceği bir noktaya gelmeden gerilimin kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"ABD'nin Süleymani'yi seçmiş olması özellikle bölgede gerginliklerin artmasına vesile olmuştur. Bir ülkenin, bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum."

"Trump'a gerilimin tırmandırılmaması telkininde bulundum"

Süleymani'nin öldürüldüğü akşam ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yaptıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"4-5 saat sonra bu olay patlak verdi. Demek ki mesele planlanmıştı. Haberi alınca şok olduk. Ben özellikle kendisine (Trump) İran'la gerilimin tırmandırılmaması telkininde bulundum."

"Yunan ve Rum ikilisinin bizi Akdeniz'e hapsetme planları bozuldu"

Erdoğan, Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşmayı hazmedeyenlerin olduğunu söyleyerek, "Yunan ve Rum ikilisinin bizi Akdeniz'e hapsetme planları bozuldu." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 21:59
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER