"Hatay'da su yok" paylaşımları ardından Belediye ve Valilik'ten açıklama

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından en fazla yıkımın gerçekleştiği illerinde başında gelen Hatay'da içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. Su sorununa dikkat çeken birçok kişi, sosyal medyadan "Hatay'da su yok" etiketiyle paylaşım yapıyor. Paylaşımlar ardından Belediye ve Valilik'ten açıklama geldi. Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada "Acil içme suyu problemi ne yazık ki artarak sürmektedir." denildi. Öte yandan konuya ilişkin Hatay Valiliği'nden de açıklama geldi.

"Hatay'da su yok" paylaşımları ardından Belediye ve Valilik'ten açıklama
banner94
banner90

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerden olan Hatay’da içme suyu sıkıntısı yaşanıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda kentteki acil içme suyu probleminin artarak sürdüğünü duyurdu."İlimizde Sağlık Bakanlığı ve HATSU tarafından şehir şebekesi suyunun tahliller sonuçlanıncaya kadar içilmemesi önerildi." denilen açıklamada "Acil içme suyu problemi ne yazık ki artarak sürmektedir." ifadeleri kullanıldı.

“AMBALAJLANMIŞ İÇME SUYUNA ULAŞIM KONUSUNDA YOĞUN TALEP OLUYOR”

Belediyenin paylaşımlarında "Hatay genelinde yaklaşık 600 kuyu ve 2 içme suyu arıtma tesisi ile Harbiye, Beşikligöl, Hidirbey, Akçay Eğricek, Bükünsuyu, Pinarbaşi, Arabingölü, Avcılar, Haymaseki kaynağından içme suyu temini sağlanmaktadır." denildi.

banner91
Tüm suların klorlanarak şebekeye verildiği ve analizlerin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldığı belirtilirken herhangi bir olumsuz sonuç çıktığında HATSU tarafından kaynağın kapatıldığı ifade edildi.

Belediyenin mesajlarında şu ifadeler kullanıldı:

Antakya, Defne ve Kırıkhan ilçelerimizde enkazdan kaynaklı su verilemeyen bölgelerde sokak çesmeleri ile de vatandaşa kullanma suyu ulaştırılmaktadır. Hatay'ın özellikle Defne ve Antakya ilçelerinde şişe olarak ambalajlanmış içme suyuna ulaşım konusunda Belediyemize hemşehrilerimizden yoğun talep olmaktadır.

HATAY VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Hatay Valiliği, konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Şebeke arızalarının giderildiği belirtilirken açıklama "Hatay genelinde deprem sebebi ile meydana gelen şebeke arızaları ekiplerimizin yoğun çalışmaları sonucu giderilmiştir. Hijyen amacıyla şebeke suyunun kullanılmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İçme suyu olarak damacana ve şişe su kullanılması gerekmektedir." denildi.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER