TATAR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yazılı mesajında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceği sizlerin ellerinden, sizlerin vizyonu ile şekillenecektir” vurgusunu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ulusal egemenliğin, bağımsızlığın ve demokrasinin en güzel örneklerinden birisi olan 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı gündür. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara hediye ettiği bu anlamlı günü coşkuyla kutlamanın gururunu birlikte yaşıyoruz.

Çocuklarımız, ülkemizin yarınlarıdır. Onların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir ortamda büyümeleri, bizlerin en önemli sorumluluğudur. Bu nedenle, devletimizin ve milletimizin bütün imkanlarıyla çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerini sağlamak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Sevgili çocuklar, biz KKTC’de Türk ulusunun kopmaz bir parçasıyız. Türk olmakla övünüyoruz. Türk kimliği ve milli şuurunun yetişmesi noktasında milli eğitim bakanlığımız ve öğretmenlerimizin gayretleri büyük önem arzetmektedir.

Öğretmenlerinizle iyi münasebetler kurunuz, iyi eğitimler alınız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceği sizlerin ellerinden, sizlerin vizyonu ile şekillenecektir.

Kendinizi korumaya özen gösteriniz, aldığınız eğitime önem veriniz. Türkçeyi asla ihmal etmeyin, çok zengin bir dildir. Yeni kelimeler öğrenin, düzgün cümleler kurmaya çalışın.

Unutmayın ki başınızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti vardır. Her alanda Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğini alan ve Mavi Vatanda hızla güç kazanan bir KKTC.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta çocuklarımız olmak üzere tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu nice bayramlara ulaşmamızı dilerim.”

ÜSTEL

 Başbakan Ünal Üstel, çocukların, vatanın ve milletin geleceği olduğuna işaret ederek "Onları, milli ve manevi değerlerimizle yoğurarak, bilgi ve donanımlı bireyler olarak yetiştirmek, en önemli görevlerimizden biridir." dedi.

Başbakan Ünal Üstel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Başbakan Üstel, mesajında, 23 Nisan 1920 tarihinin sadece Türk milletinin istiklal ve hürriyet mücadelesinin zaferi değil, aynı zamanda umutların ve ideallerin de yeşerdiği bir gün olduğunu vurguladı.

“Bu tarih, Türk milletinin esaretten kurtuluşunun ve kendi kaderini tayin etme iradesinin de ilanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugünü çocuklara armağan ederek, geleceğe dair güvenini ve umudunu açıkça göstermiştir” diyen Üstel, şunları kaydetti:

“Bugün Atatürk’ün önderliğinde kurulan milli egemenliğin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 104. yıl dönümünü ve tüm dünya çocuklarının bayramı 23 Nisan'ı büyük bir coşkuyla kutlarken,bağımsızlık meşalesini sonsuza kadar taşıma sorumluluğumuzun da farkındayız.

Çocuklarımız, vatanımızın ve milletimizin geleceğidir. Onları, milli ve manevi değerlerimizle yoğurarak, bilgi ve donanımlı bireyler olarak yetiştirmek, en önemli görevlerimizden biridir.

Atatürk'ün, ‘çocuklar geleceğimizdir’ sözü ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için her türlü imkanı seferber ettik ve etmeye devam edeceğiz. Onların sağlıklı, mutlu, başarılıAtatürk'ün ilke ve inkılaplarına bağlı, vatansever bireyler olmaları en büyük dileğimizdir. Tam da bu nedenle bu toprakları korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

23 Nisan ruhu ile KKTC'nin bağımsızlığı ve egemenliği için her zaman mücadele etmeye devam edeceğimize söz veriyoruz.

Bu anlamlı günde bir kez daha Kıbrıs Türk halkının, egemenlik ve bağımsızlık mücadelesinde göstermiş olduğu kahramanlık ve fedakarlıkları da anıyoruz.

Bu vesileyle, tüm vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlar, birlik ve beraberlik içerisinde daha da güçlü bir KKTC inşa etme arzumuzun her zaman daim olacağını vurgular, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e saygıyla minnetlerimi sunarım.”

ARIKLI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Arıklı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, Türk milletinin egemenliğini ilan ettiği önemli gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın, Anavatan Türkiye Cumhuriyet ile birlikte 104’üncü yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu anlamlı günde, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı kutlamak ve Ulu Önder Atatürk’ün armağan ettiği bu bayramı coşkuyla yaşamak büyük bir mutluluk.

23 Nisan, sadece bir bayram değil, aynı zamanda demokrasinin ve egemenliğin önemli bir simgesidir. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi ve iradesini temsil eden bugün, Kıbrıs Türkü ile birlikte bir çok halkın özgürlük mücadelesine ilham kaynağı olmuştur. 23 Nisan, Türkiye'nin demokrasiye olan inancının da bir ifadesidir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Çocuklar! İşte sizin bayramınız, sevinciniz, geleceğiniz!’ sözleriyle başlattığı bu kutlamalar, Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de coşkuyla icra edilir. Çocuklarımız, geleceğimizin mimarları, bekamızın güvencesidir. Çocuklarımızın güler yüzleri, umut dolu bakışları, ülkemizin aydınlık yarınları için ilham kaynağıdır.

İşte bu yüzdendir ki çocuk haklarına, çocuklarımızın eğitiminde fırsat eşitliğine ve çocuklarımızın ülkelerini seven, bağımsız düşünebilen birer birey olarak yetişmelerine her zamankinden çok özen göstermeliyiz.

Bu özel günde, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, onların hayallerinin gerçekleşeceği, mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.”

TAÇOY

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasının Türk tarihinin bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Atatürk’ün bu günü tüm dünya çocuklarına armağan etmesinin de ayrı bir önemi bulunduğunun ifade eden Taçoy, çocukların savaşlara kurban edilmediği bir dünya temennisinde bulundu.

Taçoy mesajında şunları kaydetti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümünde sonsuz bir gurur içerisindeyiz.

Demokrasilerin temeli ve halk iradesinin hakim olmasının sembolü durumundaki parlamentolar çağdaş ülkelerin vazgeçilmez unsurlarıdır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu gerçekler ışığında ve Türk milletinin hak ettiği bir yönetim biçimine kavuşması hedefiyle kurmuş olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümünü sonsuz bir gururla kutlarım.

Türk vatanı Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılması için verilen Kurtuluş Savaşı’nın en yoğun anında atılmış bir adım olan Ulusal Meclis’in oluşturulması Türk tarihinin dönüm noktasıdır.

Böylelikle halkın ülke yönetimindeki iradesi hakim kılınmış ve İstiklal mücadelesinin tüm kesimlerce benimsenerek sahiplenilmesi sağlanmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün hala aynı inanç ve anlayış ile Türk milletinin iradesinin temsil edildiği bir Gazi Meclis olarak yoluna devam etmektedir.

Ulu Önder Atatürk, 23 Nisan 1920’de bir kez daha ileri görüşlülüğünü ortaya koyarken, bu güzide günü tüm dünya çocuklarına armağan ederek geleceğin sahiplerine olan güvenini de göstermiştir.

Çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır. Onlara verdiğimiz değer, onlara bırakacağımız gelecek ile eşdeğerdedir. Bu nedenle de onlar için çalışmalı ve güzel bir ülke yaratmalıyız.

Günümüzde ne yazık ki çocuklar savaşın kurbanı olmaktadırlar. Hemen yanı başımızda yaşanan insanlık dramının en büyük kurbanı yine çocuklar olmaktadır.

Böylesi bir günde en büyük dileğim tüm çocukların canlarının güvende olduğu bir dünyaya kavuşmaktır. Unutmayalım ki, hiçbir şey bir çocuğun akan gözyaşının ötesine geçemez.

Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bu yegane günde tüm çocukların yüzünün güleceği günlere kavuşmayı yürekten temenni ederim.

Ulusal egemenliğin sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıl dönümünü bir kez daha tebrik eder, tüm çocukların bayramını da kutlarım.

Birlikte daha nice bayramları kutlamak dileğiyle...”

ATAOĞLU

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" dolayısıyla yayımladığı mesajda, çocukları özgürlük, eşitlik ve adalet duygularını pekiştirerek yetiştirmenin, geleceğe yapılan en büyük yatırım olduğunu belirtti.

Ataoğlu mesajında tüm çocukların ve halkın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutladı.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104’üncü yıl dönümünü ve çocuklarımıza armağan edilen bu anlamlı günü coşkuyla kutluyoruz.” diyen Ataoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın neşesi ve umutlarıyla dolu olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Çocuklarımızın özgürlük, eşitlik ve adalet duygularını pekiştirerek yetiştirmek, ülkemizin geleceğine yapılan en büyük yatırımdır.

23 Nisan, çocuklarımıza yönelik sevgi ve şefkatimizi pekiştirmenin yanı sıra onlara yönelik olan sorumluluklarımızı da hatırlatıyor.

Çocuklarımız, bizim en değerli varlıklarımızdır ve onların hakları ve mutluluğu için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine büyük önem vermekteyiz. Onların sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyüyüp yetişmeleri için elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya kararlıyız.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi, çocuklarımızın yetişmesindeki temel amaç, onları sadece akademik başarılarla değil, aynı zamanda dürüstlük, hoşgörü ve yardımseverlik gibi değerlerle donatmaktır. Bu nedenle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı sadece bir kutlama günü olarak değil, çocuklarımızın haklarının ve refahlarının korunması için bir fırsat olarak da görmeliyiz.”

KÜÇÜK

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Hasan Küçük, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Küçük, mesajında “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. yıldönümünü ve bir milletin istiklalini ve çocuk masumiyetini bir araya getiren Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı büyük bir heyecanla kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Küçük mesajında şunları kaydetti:

“23 Nisan 1920 halkın iradesi ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdecisidir. Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günü çok sevdiği, güvendiği çocuklara hediye ederek onlara olan güvenini göstermiştir.

Bizler de cumhuriyete, hürriyete, bağımsızlığa ve milli egemenliğe sahip çıkan halkımız ile en büyük hazinemiz çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.

Hedefimiz çocuklarımızı özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Bugünün yöneticileri olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

EMEKLİ SUBAYLAR

Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.  Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Dernek Başkanı Kazım And yazılı açıklamasında, “Dünya üzerinde çocuklarına bayram armağan edilen Yüce Türk Milleti’nin ve onun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gönülden kutlarız” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk halkının bağımsızlığının ve egemenliğinin en temel unsuru ve dayanağı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününün geleceğin ve egemenliğin yılmaz savunucuları olan, yarının çağdaş gençleri ve yetişkinleri olacak Türk  çocuklarına bayram olarak armağan ettiğini ifade eden And, şöyle devam etti:

“Atatürk ilke ve devrimleriyle yaşamayı benimsemiş ve onun işaret ettiği çağdaş ve ileri medeniyet seviyesine ulaşmak, özgür yaşamak, adadaki varlık ve egemenliğini sonsuza kadar sürdürmek için Kıbrıs Türkü’de kendisine düşen görevleri geçmişte olduğu gibi gelecekte de yapmaya ve değerlerini korumaya devam edecektir.

Öte yandan, yanıbaşımızda yaşanan çocuk katliamlarını görmemezlikten gelen,  mazlumları bir o kadar daha mazlumlaştıranları şiddetle kınarken, bir an önce dünya barışı ve çocukların refahı için tüm insanlığı çaba sarfetmeye davet ederiz.

Bu vesileyle başta ulusumuz ve özelde de geleceğimiz olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içtenlikle kutlarken, Ebedî Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK, şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğilir, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anarız.”

TMT MÜCAHİTLER

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Dernek Genel Başkanı Celal Bayar yayımladığı 23 Nisan mesajında, 23 Nisan 1920’nin, Türk ulusunun iradesini temsil eden, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılıp, Türk halkının bağımsızlık ve egemenliğini tüm dünyaya ilan ettiği gün olduğunu belirtti.

Bayar mesajında şunları kaydetti:

“Bugün bu önemli günün 104. yıl dönümüdür. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te bugünün Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmasına karar vermiş, 23 Nisan 1924’te ise bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Bu öyle bir bayramadır ki çocuklara bayram hediye eden ilk ülke olmanın ötesinde, dünya çocuklarına armağan edilen ilk bayram olup o günden beri her yıl etkinliklerle ulusal bir coşku içerisinde kutlanmaktadır.

Ülkemiz, Anavatanımız, Türk dünyası ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun…                                                                          

Bizler de Kıbrıs’ta bunca bedel ödedikten sonra bağımsız ve egemenlikten asla taviz verilmesine karşıyız. Yaşasın Anavatan,  yaşasın Yavrutavan.”

TABİBLER BİRLİĞİ

 Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), KKTC’de çocukların haklarından mahrum olduğunu belirtti. 

“Her yıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanan 23 Nisan, çocukların haklarını savunmak için önemli bir fırsat sunmaktadır” denilen açıklamada bununla birlikte KKTC’de birçok çocuğun hala haklarının gasp edildiği ve fırsat eşitsizliği ile karşı karşıya kaldığı öne sürüldü. 

KTTB açıklaması şöyle devam etti: 

“Özellikle derin ekonomik kriz içindeki ülkemizde, başta çocuklar olmak üzere dezavantajlı grupların yaşamları daha olumsuz etkilenmektedir. Beslenme, her çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için temel bir gereksinimdir. Ancak ekonomik krizlerde, geliri azalan aileler, artan enflasyon karşısında temel ihtiyaçlara erişimlerini sınırlamakta, yeterli ve dengeli beslenme imkanına erişimde zorluklar yaşamaktadır. Özellikle et, süt, yumurta gibi temel ihtiyaçların yüksek fiyatları, bu gıdalara erişimi imkansız kılmaktadır. Bu da çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmesini olumsuz etkilemektedir. 

Eylemciler Meclis önünde... Eylemciler Meclis önünde...

Çocuk işçilerde, önemli ve konuşulmayan bir çocuk hakları ihlali sorunudur. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde çocuk işçi oranının arttığı bilinen bir gerçektir. 

Ülkemizdeki her çocuk, eşit eğitim olanağına sahip değildir. Kamusal eğitimde altyapı, organizasyon ve eğitici kadro eksiklikleri çok fazladır. Özelden eğitim hizmeti alan ile kamusal eğitim alan çocukların eğitim seviyeleri ve olanakları arasında ciddi bir uçurum vardır. 

Kıbrıs’ın kuzeyinde hiç konuşulmayan adölesan anneler sorunu vardır. 2022 KKTC İstatistik Kurumu verilerine göre 34 tane 14-19 yaş arası adölesan anne doğum yapmıştır. Genç annelik fiziksel, duygusal ve ekonomik zorluklarla karşılaşmalarına neden olur. Eğitim ve kariyer fırsatlarının kaybı, sosyal damgalanma, maddi zorluklar ve sağlık riskleri gibi faktörler, genç annelerin ve çocuklarının yaşamlarını olumsuz yönde etkiler. Ülkemizdeki adölesan anneliğinin önüne ancak eğitim, bilgilendirme ve çocuklara haklarını öğreterek geçebiliriz. 

Gazze’de devam eden savaşın en büyük mağduru çocuklar olmuştur. Hiçbir suçu olmayan masum çocuklar canlarından olmuş, en temel yaşam haklarından güvenlik, yaşam alanı, sağlık, beslenme, eğitim ve can güvenliklerinden yoksun kalmışlardır. Kazananı asla olmayacak, insanlığın bu yüzyıldaki en büyük trajedisi, bu dengesiz savaş, ivedi sonuçlanmalıdır. 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocuk haklarının önemini vurgulayan bir gün olarak kutlanırken, bu hakların dünyadaki her çocuk için gerçekten korunması ve uygulanması gerekmektedir. Toplum olarak, ekonomik krizlerin ve belirsizliklerin, ülkedeki düzensizliğin çocukları olumsuz etkilemesini önlemek için çaba göstermeli ve çocukların sağlıklı bir çocukluk geçirmelerini sağlamak için gereken destekleri sağlamalı, gerçekçi adımları atmalıyız.  Her çocuğun sağlıklı bir şekilde büyüyüp geliştiği, eşit eğitim, sağlık, güvenlik ve çocuk olma haklarına erişebildiği sosyal bir devlete dönüşmek mümkün”

Editör: Burhan CANBAZ