Atatürkçü Yaşam Derneği, KKTC’deki işçilerin 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlamadığını, yine çalıştığını savundu.
Dernekten yapılan yazılı açıklamada,  “Yıllardır özel sektör çalışanlarının örgütlenme hakları konusunda hiçbir adım atamayan yönetimler her 1 Mayıs yıldönümünde olduğu gibi yine nutuk atıyor” eleştirisinde bulunuldu.
Açıklamada,  “Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu yıl da özel sektör iş, imtiyazlı kesimler mangal başında” ifadelerine yer verildi.


 Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, özer sektör çalışanlarının haklarıyla ilgili tüm kuralları uygulamanın görevleri olduğunu ve bunu adım adım hayata geçirmek için çalışacaklarını vurguladı.

 

“Çalışma yaşamıma 26 yıl önce Kooperatif süt fabrikasında işçi olarak başladım, tabii ondan önceki dülger çıraklığımı, fotoğrafçı çıraklığımı, para karşılığı bahçe temizliği ve kamyonlardan tuğla ve benzeri yük indirme işlerini saymazsak. O yıllarda emekçilere verilen değeri düşününce bugün ülkemizde bu konuda yürümemiz gereken uzun bir yol olduğunu görüyorum. 
Özel sektör çalışanlarının yatırımlarının yapılmasından, iş sağlığı ve güvenliği çerçevesindeki haklarına ve kimsenin çalışma saatleri açısından yasal sınırlar dışında çalıştırılmamasına varıncaya kadar tüm bu kuralları uygulamak hükümet olarak bizim görevimizdir. Üç aylık bir hükümetiz, bunları adım adım hayata geçirmek için elimizden geleni yapacağız. 

İşçinin, emekçinin 1 Mayıs Bayramı'nı kutluyorum.”