Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Celal Özkızan, Güney Kıbrıs’taki “göçmen düşmanlığını” eleştirdi.

Kıbrıs Kapıları sergisi Ercan Havalimanı’nda sergileniyor Kıbrıs Kapıları sergisi Ercan Havalimanı’nda sergileniyor

Özkızan, yazılı açıklamasında, Güney’deki göçmen düşmanlığının “dehşet boyutlara” ulaştığına dikkat çekerek, bir hafta önce Baf'ın Chloraka köyünde Suriyeli mültecilere yapılan toplu saldırılardan sonra bu kez de Limasol'da göçmenlere ve yabancılara yönelik büyük bir saldırı gerçekleştiğini kaydetti.

“Kıbrıs Yunandır” diye slogan atarak, ellerinde Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı taşıyan 200 civarında faşist ırkçının, etraftaki “yabancı görünümlü” herkese saldırarak, Limasol'u ateşe verdiğini işaret eden Özkızan, Kıbrıslı Türklerin bu süreçten çıkarması gereken dersler olduğunu belirtti.

Ülkede, başta vatandaşlık, nüfus, gümrük ve güvenlik meseleleri olmak üzere çeşitli ciddi sorunlar olduğunu savunan Özkızan, bu sorunlara ciddi çözümler gerekli olduğunu kaydetti.

Özkızan, Kıbrıslı Elen toplumunu, kendi içinde ayrı bir toplum olarak kabul ederek, bu toplum içindeki çeşitli kesimleri ve siyasi yapıları ekonomik, kültürel, siyasi, kurumsal, ekolojik gibi konulara bakış açılarına göre bütüncül olarak değerlendirmek ve ilişkileri ona göre ayarlamak gerektiğini vurguladı.

Özkızan, Güney’de Fransız ve İtalyan doğalgaz şirketlerine veya Rus sermayesine, İngiliz Üsleri'ne seslerini çıkaramayanların yabancı küçük bir grubu hedef almasının da düşündürücü olduğunu kaydetti.

Editör: TE Bilisim