ANGELİNA JOLİE: KOFİ ANNAN'IN ÖLÜMÜ BENİ DERİNDEN ÜZDÜ

ANGELİNA JOLİE: KOFİ ANNAN'IN ÖLÜMÜ BENİ DERİNDEN ÜZDÜ
banner32

Oscar ödüllü oyuncu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın ölümünün kendisini derinden üzdüğünü belirtti

İsviçre'nin başkenti Bern'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan için taziye mesajları gelmeye devam ediyor.

Hollywood yıldızı ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Kofi Annan için taziye mesajı yayınladı.

'ÖLÜMÜ BENİ DERİNDEN ÜZDÜ'

Oscar ödüllü oyuncu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, mesajında, "Gerçek bir küresel devlet adamı ve dürüstlük abidesi olan Kofi Annan'ın ölümü beni derinden üzdü. Onu insani yönü, zarafeti ve vakur tavrıyla hatırlayacağım. Düşüncelerim eşi ve ailesiyle birlikte." ifadelerini kullandı.

KOFI ANNAN KİMDİR?

Gana'nın Kumasi şehrinde 8 Nisan 1938'de doğan Annan, eğitimini ABD ve İsviçre'de tamamladı.

Annan, 13 Aralık 1996'da Birleşmiş Milletlerin yedinci genel sekreteri olarak seçildi. 2001'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

BM Genel Sekreterliği görevine getirilen ilk siyahi kişi olan Annan, 1997-2006 yıllarında bu görevi yürütmüştü.

Kofi Annan, 10 yıllık BM Genel Sekreterliği görevinden sonra, 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-mun'a devretti.

Eski BM Genel Sekreteri, Kıbrıs'ta tarafların uzlaşmasına zemin oluşturması amacıyla plan hazırlamıştı. Annan'ın hazırladığı plan, 11 Kasım 2002'de Türk ve Rum tarafına sunulmuş, 2004'te adada yapılan referandumda Rum tarafı "Hayır" dediği için hayata geçmemişti.

Annan, Suriye iç savaşının ikinci yılında, Mart 2012'de BM Suriye Özel Temsilcisi olarak, tarafların çatışmaları durdurmasını esas alan 6 maddelik bir çözüm planı sunmuştu. Annan, 3 ay sonra şiddet olaylarının artması nedeniyle başarısız olduğunu itiraf etmiş, Ağustos 2012'de bu görevden istifa etmişti.

Kofi Annan ayrıca, Arakan Danışma Komisyonunun kurulmasına da öncülük etmişti.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER