Yeni Zelanda'da terör saldırısına uğrayan camiler ziyarete açıldı

Yeni Zelanda'da terör saldırısına uğrayan camiler ziyarete açıldı
banner32

Yeni Zelanda'daki terör saldırısında 50 kişinin hayatını kaybettiği Al Noor ve Linwood camileri, güvenlik incelemelerinin tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı.

Yeni Zelandada terör saldırısına uğrayan camiler ziyarete açıldı

Radyo Yeni Zelanda’nın (RNZ) haberine göre, 15 Mart Cuma günü Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde yaşanan terör saldırısı sonrasında başlattıkları incelemeyi tamamlayan güvenlik birimleri, Al Noor ve Linwood camilerini yöneticilere teslim etti. 

Yaklaşık bir hafta boyunca polis kordonu altında kalan ve 42 kişinin hayatını kaybettiği Al Noor camisinin yerel saatle ile 11’de (TS 01:00) cami yönetimi ve Müslüman liderlerden oluşan bir grup tarafından devralındığı belirtildi.

banner69
Dean’s Bulvarı'ndaki Al Noor camisini devralan gruba, Yeni Zelanda Emniyet Müdür Yardımcısı Wally Haumaha’nın eşlik ettiği açıklandı.

Linwood Camii de yönetime devredildi

Polisin başlattığı olay yeri incelemesinin sona ermesiyle terör saldırısına hedef olan Linwood Camii de yöneticiler tarafından devralındı. Cami İmamı Alabi Lateef Zirullah ve cami yöneticilerinin yaklaşık bir hafta boyunca kapalı kalan camiyi öğleden sonra polisten teslim aldığı belirtildi.

Ne zaman ibadete açılacağı bilinmiyor

Tüm dünyada tepki uyandıran terör saldırısında 50 kişinin hayatını kaybettiği 50 kişinin de yaralandığı Al Noor ve Linwood camilerinin ne zaman ibadete açılacağı henüz bilinmiyor. Ancak cami yönetimlerine teslim edilen ve tam onarıldığı belirtilen iki caminin de ziyarete açıldığı duyuruldu. Fotoğraf çekimine izin verilmeyen ziyaretlerin 15 kişilik gruplar halinde yapılabildiği aktarıldı.  

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER