CTP heyeti Anastasiades ile görüştü

CTP heyeti Anastasiades ile görüştü
banner83
banner80

Rum Lider Nikos Anastasiades,  Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) bir heyetle görüştü.
 
Anastasiades, görüşme sırasında âdem-i merkeziyet ile ilgili düşüncelerin siyasi eşitliği veya Kıbrıslı Türklerin katılımının sonra erdirilmesi anlamına gelmediğini ifade etti ve  âdem-i merkeziyet sisteminin  Kıbrıs sorunundaki çözümü daha işlevsel hale getirmeyi amaçladığını söyledi.
 
Görüşmenin ardından açıklamada bulunan hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou,  Anastasiades ve CTP heyeti arasında yapılan görüşmenin “gayri resmi” bir görüşme olduğunu ancak dostça bir ortamda yer aldığını ve yapıcı bir görüşme olduğunu söyledi.
 
Sözcü, Anastasiades’in, görüşme sırasında, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması hedefiyle BM Genel Sekreteri’nin arzu ettiği gibi ve Bayan Jane Holl Lute’nin istişarelerde bulunarak görev tanımının oluşturulması amacıyla diyaloğun başlaması konusunda hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi.
 
Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının anakronik garantiler sistemi ve yabancı müdahalenin sona erdirilmesini istediğini söyledi ve “hedefimiz işgal askerleri olmadan Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların ülkesi olmasıdır” dedi.
 
Sözcü, Kıbrıslı Türk yurttaşlarımız “daha çok güven artırıcı önlemlerin uygulanması ihtiyacına işaret etti” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER