Dikkatler Glafkos-1 hedefine çevrildi

Dikkatler Glafkos-1 hedefine çevrildi
banner32
banner78

 

Dikkatlerin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10’uncu parselde bulunan “Glafkos-1” hedefine çevrildiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Dikkatler ‘Glafkos-1’e Çevrildi” başlıklı haberinde sondaj gemisi “Stena Icemax” tarafından, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10’uncu parselde bulunan “Glafkos-1” hedefinde , yapılan ön çalışmaların tamamlandığını ayrıca deniz yüzeyinden 4 bin 500 metreye ulaşılmasına ilişkin çalışmanın da  başladığını yazdı.

Uzmanların kullandığı ilgili olasılık tabloları ve hesaplamalara göre başarı olasılığı yüzde 40 olan bir sondajın söz konusu olduğunu yazan gazete, “Glafkos-1” hedefinin, sondaj çalışmalarının hafta başı tamamlandığını kaydetti. “Glafkos 1”, “Kalipso” yatağının 15 kilometre güneybatısındaki “Delfini-1”in, 15 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

ExxonMobil ve Qatar Petroleum konsorsiyuma iki şirket uzmanlarının, Lefkoşa’nın güneyindeki Amerikan şirketinin şubesinde bulunduklarını ve tüm sondaj verilerinin gerçek zamanlı takibini gerçekleştirdiğini yazdı.

Sondaj verilerinin gerçek zamanlı takip edilmesi işleminin, “Stena Icemax” ’sondaj gemisinin ait olduğu İngiltere’deki şirket ekibi tarafından da izlendiğini yazan gazete “Delfini-1” hedefindeki sondaj sonuçlarına ilişkin olarak, sondaj sırasında alınan verilerin, gerek ABD’deki gerekse Kıbrıs’ın güneyindeki ExxonMobil merkezlerinde yoğun analiz altında olduğunu belirtti.

NAUTİCAL GEO ARAŞTIRMA GEMİSİ

banner69
Gazete aynı haberinin içerisinde Münhasır Ekonomik Bölge içerisinde araştırmalar yapan “Nautical Geo” isimli araştırma gemisinin ise son 48 saat içerisinde “Kalipso” hedefine yoğunlaştığını yazdı.

“Nautical Geo” araştırma gemisinin, gelecek iki yıl içerisinde sondaj yapılması planlanan beş  noktadan dördünün teyit edilmesi hedefini taşıyan faaliyetlerinin ikinci aşamasını ileriye götürdüğünü yazan gazete söz konusu geminin çalışmalarına, geçtiğimiz Aralık (28 Aralık) ayında,  6,7,8,10 ve 11’inci parsellerden deniz dibinden örnek alması ve ek araştırma yaparak başladığını da anımsattı.

Habere göre “Nautical Geo” gemisi, geçtiğimiz Çarşamba günü başladığı araştırma programının ikinci aşaması çerçevesinde, “Kalipso” hedefinin kuzey batısı ve batısındaki 6’ıncı parseldeki noktalara  odaklandı.

“Nauticial Geo” gemisinin, beş sondajdan dördüne ilişkin tam noktalara ilişkin nihai kararlara yol açacak araştırmaları Şubat ayına kadar devam edecek.

“AFRODİT” İÇİN KRİTİK HAFTA

Fileleftheros gazetesi yine aynı haberinin içerisinde, yukarıdaki alt başlıkla verdiği bir başka haberinde ise, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Noble-Shell-Delek konsorsiyumu arasında, “Afrodit” yatağının geliştirilmesini ve doğal gazın, Mısır’daki Idku doğal gaz sıvılaştırma terminaline taşınmasına ilişkin yürütülen müzakerelerin kritik bir noktada bulunduğunu belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak iki taraf arasındaki görüşmelerin hafta içerisinde gerçekleştirileceğini, her iki tarafın da, ne tercih ettiği ve neyi kabul ettiğine dair kartlarını açmasının beklendiğini yazdı.

(TAK)

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER