‘Dış bağımlılıklar olmadan çözüm’

‘Dış bağımlılıklar olmadan çözüm’
banner83
banner80

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis “çözüm sürdürülebilir olmalı, sürdürülebilir olması için işleyebilir olmalı, işleyebilir olması için de Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin ortaya koyduğu şartlar kabul edilemez” dedi.

 

Strazburg’da Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununun “istila, işgal ve insan hakları ihlali sorunu olduğunu” iddia eden Anastasiadis, Crans Montana’da anlaşmaya varılmasını engelleyenin, “Türkiye’nin talepleri olduğunu” öne sürdü.

Fileleftheros “Dış Bağımlılıklar Olmadan Çözüm” başlıklı haberinde Anastaiadis’in, konuşma metninde “iki bölgeli iki toplumlu federasyon” ifadesine hiç yer vermediğine dikkat çekerek, “yeni bir müzakere turunda içerisinde hareket etmek istediği çerçeveyi de” ortaya koyduğunu yazdı.

Habere göre Anastasiadis, müzakerelerin “uzlaşılmış çerçeve, kapsamlı çözüm ve yeniden birleşme hedefiyle oluşturulma aşamasında bulunan referans şartları temelinde yeniden başlaması ümidiyle temaslarda bulunan”, BM Genel Sekreteri’nin ve geçici özel danışmanının (Lute) sürdürdüğü çabalara destek belirtti. “Kıbrıs sorununun istila, işgal ve insan hakları ihlali sorunu olduğunu” öne sürdü ve “müdahale haklarından ve asker varlığından kurtulmak şarttır” dedi.

Anastasiadis “Kazananlar ve kaybedenler yaratmayacak, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin beklenti, ve endişelerine tamamen saygılı, BM Güvenlik Konseyi kararları ve iki toplumun liderleri arasında zaman zaman varılan anlaşmalar temelinde sürdürülebilir, işleyebilir, egemen, bağımsız, federal bir devlet kuracak çözüm için çalışmakta kararlı olduğunu” söyledi. Anastasiadis, kurulacak devletin “müdahale veya garantörlük hakkı veya asker bulundurmak vasıtasıyla üçüncü taraflara bağımlılığı olmaması gerektiğini” öne sürdü ve yapısı, kurumları, işleyişiyle Avrupa ilke ve değerlerine tamamen uygun olması gerektiğini anlattı.

“AVRUPA ÜLKEMİZİN YARASINI SARMAK ZORUNDADIR”

Gazete, Anastasiadis’in Kıbrıs ve Avrupa ile ilgili vizyonunu da anlattığına dikkat çekti. “Avrupa, ülkemizin yarasını sarmak zorundadır, bu yara Avrupa’nın da yarasıdır” diyen Anastasiadis, bu “yaranın sarılmasının Avrupa’yı yalnız manen değil esasen de güçlendireceğini çünkü o zaman Kıbrıs’ın, Avrupa’nın çıkarları açısından çok önemli bir bölgede önemli rol oynayabilecek duruma geleceğini” savundu.

“MARAŞ’IN İADESİ İDEAL BİR GÜVEN YARATICI ÖNLEM OLUR”

Habere göre “Kıbrıs sorunu, istila ve işgal, insan hakları ve temel özgürlüklerinin ihlali sorunudur. Çünkü nüfusun üçte biri 1974’te kendi vatanında göçmen olmak zorunda kaldı” iddiasında bulunan Anastasiadis özetle şu ifadeleri de kullandı:

“Kıbrıs’ın göçmenleri mülklerini özgürce kullanamayarak ve evlerinde yaşayamayarak temel özgürlüklerinden mahrum olmaya devam ediyor. Geleceğimizi görüşürken, dört temel özgürlük Avrupa’nın geriye kalanında uygulanmaktayken Kıbrıslı vatandaşlar için ulaşılması zor bir hedeftir. Maraş’ın yasal sakinlerine iadesi ideal bir güven yaratıcı önlem olur. Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birlikte var olma ve işbirliğine bir model, kapsamlı çözümün bir ön habercisi olur.”
Anastasiadis, AB ortak savunma zırhı konusuna da değindiği konuşmasında “Her üye devletin özel hassasiyetlerine saygı ve uzlaşı ile daha da iyileştirilebilir. Savunma alanında karar alma yöntemi değiştirilirse, yakınlaşmalar olması için gerekenler açısından verimsiz işleyecek. Kıbrıs, üye devletler arasında savunma ve askeri işbirliğinin gittikçe artırılmasının hararetli destekçisi olmuştur, olmaya devam ediyor. PESCO’yu etkin bir adım olarak tanıyor olmamıza rağmen, Avrupa’nın askerî özerkliği, AB’nin sınırlarını koruyacak Avrupa-Ordusu kurulması vizyonumuz varlığını koruyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER