Görüşmede yeni sistem iddiası

Görüşmede yeni sistem iddiası
banner32
banner78

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugün BM Genel Sekreterinin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’la yaptığı görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için, referans şartlarının hazırlanması konusunda, “Guterres çerçevesi içerisinde yeni fikirler ortaya koyduğu” haber verildi.
Rum haber kaynaklarına göre, Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Anastasiadis’in Lute’la bugün yaptığı görüşmede, Kıbrıs sorununa en kısa sürede kalıcı bir çözüm bulunması için çalışma konusundaki kararlılığını yinelediğini, aynı zamanda görüşmede Guterres çerçevesi içerisinde yeni fikirler ortaya koyduğunu” söyledi.
Anastasiadis’in Lute’la çok iyi ve yaratıcı bir görüşme yaptığını dile getiren Mavroyannis, “Anastasiadis’in görüşmede Guterres çerçevesi içerisinde yeni fikirler ortaya koyduğunu ve bunları açıkladığını, aynı zamanda yetkilerin desantralizasyonu konusuna da atıfta bulunduğunu” belirtti.
Açıklamasında Kıbrıs Türk toplumunun siyasi eşitlik konusundaki talebine de değinen Mavroyannis, “siyasi eşitliğin anlamı konusunda tamamen ve sürekli genişleyen bir algı bulunduğunu ve bunun ne Genel Sekreterin 1991 yılındaki raporu, ne o zamandan bu yana yapılan görüşmeler, ne Annan Planı, ne Hristofyas-Talat uzlaşıları ne de son beş yıldır yapılan müzakerelere dayandığını” iddia etti.

banner69
Mavroyannis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “siyasi eşitliği, BM’nin talep ettiği ve BM Genel Sekreterinin raporunda da kayda geçirildiği gibi kabul ettiğini net bir şekilde yinelediğini” öne sürdü.
Mavroyannis “bir toplumun diğer toplumun çıkarlarına zarar verecek kararlar almasına izin verecek herhangi bir düzenleme istemedikleri gibi, böyle bir niyet olmadığının, Anastasiadis açısından net olduğunu” da sözlerine ekledi.
YENİ SİSTEM İDDASI
Bu arada, Rum haber kaynakları, Anastasiadis’in görüşmede ortaya koyduğu fikirlerden birinin, “Kıbrıs sorununun çözümünün ardından, dönüşümlü başbakan ile Kıbrıslı Rum başkan ve Kıbrıslı Türk başkan yardımcısının olacağı parlamenter bir sistem” olduğunu da iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 16:50
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER