Lillie’nin röportajına tepkiler

Lillie’nin röportajına tepkiler
banner94

İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie’nin, Kıbrıs sorununun çözüm şekliyle ilgili İngiliz fikirlerinin aslında konfederasyon değil, büyük ölçüde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in sunduğu desantralize federasyon olduğunu açıkladığı dünkü Kathimerini’de yer alan röportajı geniş yankı buldu.

Röportajdan geniş kesitlere yer veren gazeteler, Rum siyasi partilerin Lillie’nin söylediklerine tepki gösterdikleri açıklamalarına da yer verdi.

Haravgi haberi “Yeni Fikirler İle Kıbrıs Sorununda Tehlikeli Sahne Şekilleniyor… İngiltere, Anastasiadis’in Önerisi Temelinde, Desantralize Federasyonu İleri Götürüyor” başlığıyla manşete çekti.

Habere göre, AKEL, Lillie’nin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili söylediklerine büyük tepki gösterdi. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas “rolü, arabulucu değil prosedürü kolaylaştırıcı olan Birleşmiş Milletler yapmazken, İngiltere’ye fikirler ve öneriler sunma yetkisini kim verdi?” diye sordu.

AKEL Sözcüsü “Bir yandan Tatar’ın iki devlet çözümündeki ısrarı, diğer yandan Anastasiadis’in kararlar çerçevesinden ve yakınlaşmalardan caymaları üçüncü taraflara, köprü kurmayan ama yıkan fikirler sunma hakkı tanıyan bir sahne yaratıyor. Bu da Sayın Anastasiadis’in ikna edici ve kararlı bir şekilde müzakere müktesebatını taahhüt etmek zorunda olduğunu doğruluyor, aksi halde ok yaydan çıkar” ifadelerini kullandı.

banner91
Lillie’nin söylediğinin aksine, müzakere müktesebatının, uzun yıllar yapılan görüşmelerin Kıbrıs sorununu 2017’de çözüme çok yaklaştıran meyvesi olduğunu söyleyen Kukumas, “Asıl yakınlaşmaların ve uzlaşılmış zeminin –belki Türkiye’nin ve Tatar’ın tezlerini tatmin için- bozulması halinde, uzun ve kısır görüşmelere sürükleneceği” görüşünü ortaya koydu. 

AKEL’in, uzlaşılmış çözüm zemininin değiştirilmesine asla rıza göstermeyeceğini ve müzakerelerin 2017’de Crans Montana’da koptuğu yerden başlaması tezinde ısrar etmekten vazgeçmeyeceğini de sözlerine ekledi.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Lillie’nin sözleri ile “İngilizlerin Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine perde gerisi ve perde önünde oynadığı baltalayıcı rolün bir kez daha doğrulandığını” savundu. Sizopulos, Rum Ulusal Konseyi’nde Nikos Anastasiadis’ten Büyük Britanya’nın Kıbrıs sorunundaki baş aktörlük rolüne son verilmesi ve İngiliz üslerinin Ada’dan çıkarılması prosedürüne başlanması talebini ortaya koyduklarını söyledi.

İngilizlerin “KKTC’nin egemen eşitliğini” siyasi müktesebat olarak tesis etmeye çalıştıklarını savunan Sizopulos, KKTC’nin egemen eşitliğinin “Kıbrıs Cumhuriyeti” için aşırı tehlikeli olduğunu söyledi. Sizopulos, varlığının “Anayasa’ya aykırı olduğunu” savunduğu egemen İngiliz askerî üslerinin Ada’dan çıkarılması ve İngilizlerin BM’de Kıbrıs sorunuyla ilgili başrol oyunculuğuna son verilmesi için Anastasiadis’in inisiyatif alması gerektiğini belirtti.

Alithia, Rum Sözcü Marios Pelekanos’un, Rum yönetiminin BM kararlarına ve uzlaşılanlara “bağlı olduğunu” söyledi. Pelekanos, Lillie’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’la ilgili son kararı lehine konuşmasını kutladı.

Gazeteye göre, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Lillie’nin açıklamalarını “talihsiz” diye niteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER