banner22

Mogherini'nin mektubunda iddialar

Mogherini'nin mektubunda iddialar
banner32

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Komiseri Federica Mogherini’nin, Avrupalı bir yetkiliye gönderdiği mektupta, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriğine yer verdiği belirtildi. 
Fileleftheros gazetesi, “MEB İçerisindeki Yataklar İçin Barışı Hesaba Katmayacak-Çavuşoğlu’ndan Açık Tehdit-Mogherini, Fileleftheros’un İfşa Ettiği Mektupta Ne Kaydediyor” başlıklı haberinde, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki sondaj ve hidrokarbon yataklarına ilişkin olarak Kıbrıslı Türklerin haklarını teminat altına almak için gerekli olan her şeyi yapmaya devam edeceğini belirterek Türkiye’nin, barış ve istikrar için potansiyel tehdidi kabul ettiğini (farkına vardığını) savundu.
Bu tehditlerin, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ait olduğunu iddia eden gazete tehditlerin, “tahsildarlarının” ise, Çavuşoğlu’nun önlerinde, Ankara’nın, “iki toplumun çıkarlarını teminat altına alma mazeretiyle gerekli olduğunu düşündüklerini yapacağına dair gerçek niyetlerini açıkça dile getirmekten çekinmediği” AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Komiseri Federica Mogherini ile AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn olduğunu savundu.
Habere göre AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Komiseri Federica Mogherini, 10 Ocak tarihli mektubuyla, Türk tezleri konusunda bir AB yetkilisini bilgilendirdi. 
İngilizce olan mektubun fotoğrafına da yer veren gazete Mogherini’nin, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeden ve Çavuşoğlu’na “kara sularına ilişkin Kıbrıs’ın egemenliğine ve de MEB içerisindeki egemenlik haklarına herkesin saygı duyması gerektiğini” ilettiğinden bahsettiğini yazdı. 
Gazete Mogherini’nin mektubuna göre, Çavuşoğlu’nun bu konuya ilişkin olarak “sondajlara ilişkin olarak Türkiye’nin, barış ve istikrar için potansiyel tehdidi kabul ettiğini ancak iki toplumun haklarının teminat altına alınmasını görmeyi arzuladıklarını” dile getirdiğini belirtti.
Gazete haberinde mektuba ilişkin yorumlarda da bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER