Noel mesajı yayınladı

Noel mesajı yayınladı
banner32

Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, her yıl olduğu gibi bu yıl da yayımladığı Noel mesajında Kıbrıs sorunundan söz etti.
Alithia gazetesine göre Başpiskopos II.Hrisostomos, Noel dolayısıyla geleneksel olarak yayımladığı mesajda, “ırkçı, bölücü iki kesimli iki toplumlu federal çözüm” isteğinden kurtulmanın, kendilerini, konfederasyon veya iki devlete dayalı çözüm gibi daha kötü çözümlere itmemesi gerektiğini ifade etti. 
II.Hrisostomos, müzakerelerin, herhangi bir başarı perspektifi olmaksızın yapılsa bile, bunun, daha kötü durumlardan kurtarma şemsiyesini teşkil ettiği şeklindeki imajın baştan başa yanlış olduğunu savundu.
II.Hrisostomos, her fedakarlıkla, müzakerelerin yeniden başlamasının talep edilmemesi ayrıca “Türkiye’nin çalıştığı yöntemin, ileriye götürdüğü planı, bu kadar kolay unutmamaları” gerektiğini ifade etti. 
“Türkiye’nin suçuyla müzakerelerin kesildiğini” iddia eden II.Hrisostomos, bunun, kendilerini bugüne kadar olan süreçlerinin değerini saptamaya itmesi ve sorunu, “işgal ve istila” sorunu olarak doğru boyutlara yeniden yerleştirmekle, gelecek için doğru karar almaya götürmesi gerektiğini belirtti. 
II.Hrisostomos, bugüne kadar bir çok tavizde bulunduklarını ancak diğer taraftan aynı karşılığı bulamadıklarını savundu ve herhangi bir tavizin, Türkiye’nin nihai hedefi için engelleyici bariyeri teşkil etmeyeceğinin de anlaşılması gerektiğini iddia etti. 
II.Hrisostomos, şiddet ve haksızlığın sonucu olan çözümün zamana dayanıklı olmasının da mümkün olmadığını söyledi.

banner69
II.Hrisostomos, gerek konfederasyon gerekse iki devlete dayalı çözümün ölümcül tehlikelere gebe olduğunu iddia ederek “Kıbrıs Türk devletine milyonlarca Türkün akın etmesini kim engelleyecek? Daha sonra bunlara vatandaşlık vererek ve Avrupa vatandaşı yaparak, Kıbrıs Rum devletine geçmesini ve devleti ele geçirmesini kim engelleyecek” sorularını da sordu.
II.Hrisostomos konfederasyonun da ölümcül tehlikeye gebe olduğunu savundu. 
PARTİLER 
Haravgi gazetesi Rum siyasi partilerin, Noel yortusu nedeniyle yaptıkları açıklamalarda, barış, işbirliği, refah ve ilerleme mesajları gönderdiğini yazdı. 
Habere göre AKEL, mesajında ileriki nesillerin daha iyi bir gelecek hak ettiğini belirterek, Rum halkına ve Güney Kıbrıs’ta misafir edilen ve evlerinden uzakta bulunan mültecilere, dayanışma ve destek mesajı gönderdi. 
AKEL ayrıca tüm dünyada, barış, refah ve adeletin hakim olması temennisinde de bulundu.
DİSİ açıklamasında, ülkedeki yaşam koşullarını iyileştirecek sürecin öneminden söz ederek terör faaliyetlerinden, çatışmalardan sınanan dünya ile bölge ülkeleri ve halklarla işbirliği yapılması mesajını gönderdi. 
DİKO, Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği, Dayanışma Hareketi de birer mesaj yayımlayarak iyi dileklerde bulundular. 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER