banner22

RUM ENERJİ BAKANI KONUŞTU: 3. PARSELDE GELİŞMELER ZİRVEYE ÇIKACAK

RUM ENERJİ BAKANI KONUŞTU: 3. PARSELDE GELİŞMELER ZİRVEYE ÇIKACAK
banner30

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, ENI ve Total ile, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki 3’üncü parsel konusundaki gelişmelerin zirveye çıkacağını söyledi.

Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis, Atina’daki Economist toplantısında enerji konularında açıklamalarda bulundu. Alithia gazetesine göre Lakkotripis, ENI ve Total ile, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki 3’üncü parsel konusundaki gelişmelerin zirveye çıkacağını ifade etti.

Hidrokarbona ilişkin araştırmalar konusunda da önemli gelişmelere sahip olunacağını söyleyen Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ın enerji portföyüne yeni kaynaklar ekleyen Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’de, 6’ncı parselde “Kalipso” yatağındaki yeni keşiften de söz etti.

Türkiye’nin, sözde “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki tutumundan söz eden Lakkotripis, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın komşu ülkeler arasında işbirliğini arzuladığı bir anda uluslararası hukuk ile mutlak şekilde uyumsuzluk içerisinde olduğunu ileri sürdü.

Lakkotripis, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruduğu argümanını sorgulayarak, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne ilişkin sınırlamanın Kıbrıslı Türklerin çıkarına olmadığını savundu.

“Afrodit” yatağına ilişkin olarak ise Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ın, devletler arası işbirliklerinin ileriye götürülmesi konusunda AB ile işbirliğinin ilerlemiş durumda olduğunu, AB’nin East Med’e katılımının, doğal gaz yönlendirmesi için 100 milyon Euro ve 135 milyon Euro boru hattı incelemesi olmak üzere, iki yeni projeyle, arttığını belirtti. Lakkotripis, Exxon Mobil şirketi ile 10’uncu parselde çalışmalara gelecek aylarda başlanacağını ve beklentilerin büyük olduğunu söyledi.

Gazete aynı haberinin içerisinde, ENI ve Total şirketlerinin, 3’üncü parsele ilişkin işbirliklerinin ileriki günlerde açıklanacağının bilgilerinde olduğunu yazdı. Gazete bu anlaşmanın, Güney Kıbrıs için son derece önemli olarak addedildiğini, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ENI’nin planlanmış sondajını gerçekleştirmeyi engellediği zaman Türkiye’nin “kışkırtıcı faaliyetlerde” bulunduğunu ileri sürdü.

Haberde, siyasi analizörlere göre, Total şirketinin, 3’üncü parsele dahil olmasının, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki enerji programına ayrı bir boyut kazandıracağı da ifade edildi.

YORUM EKLE
banner21
SIRADAKİ HABER

banner24

banner25