banner22

Yatırımcılar vatandaşlık verilmesi konusunda rapor talep edildi

Yatırımcılar vatandaşlık verilmesi konusunda rapor talep edildi
banner32

Güney Kıbrıs’a “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı almak için başvuracak yatırımcılarla ilgili ayrıntılı incelemelerin yapılacağı “durum tespit süreci” raporu hazırlanacağı bildirildi.

Fileleftheros ve diğer gazeteleri, Güney Kıbrıs’a yatırım yaparak vatandaşlık almak isteyen yabancılar hakkında ayrıntılı inceleme raporu çıkarılacağını, bunun için uluslararası tanınmış üç uzman şirketle anlaşılacağını yazdı.

Gazete, Rum Meclisi’nin dünkü oturumunda, vatandaşlık başvurusunda bulunan yatırımcıların ayrıntılı raporlarının çıkarılması amacıyla anlaşma yapılacak uluslararası alanda tanınmış üç şirkete ödenmek üzere 1 milyon 400 bin Euro’nun serbest bırakıldığını aktardı.

Söz konusu ödeneğin, geçtiğimiz yıl başvuran 600 yatırımcının raporları için kullanılacağını, bundan sonra başvuru yapacak yatırımcılardan 2 bin 500 (kendisi için) Euro, akraba başına bin Euro’luk yatırım isteneceği vurgulandı. Gazete, bu uygulama sonrasında Güney Kıbrıs’ın “altın pasaport” dağıttığına ilişkin ithamlardan kurtulmasının beklendiğini ifade etti.

banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER