Yunanistan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını desteklediğini tekrarladı

Yunanistan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını desteklediğini tekrarladı
banner83
banner80

Yunanistan Hükümeti Sözcüsü Dimitris Tsanakopoulos, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını desteklediğini söyledi.

Yunanistan Hükümeti Sözcüsü Dimitris Tsanakopoulos, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını koruma çabalarını desteklediğini söyledi.

Sözcü, salı günü Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki araştırma faaliyetleri ve Türk araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın, Münhasır Ekonomik Bölgesi’yle ilgili soruları yanıtladı.

Tsanakopoulos şöyle dedi:

“Türkiye’nin kışkırtıcı tutumu, coşkulu söylemler veya bu düzeye getirmek iyi komşuluk ilişkileri koşulları yaratmıyor, yardımcı olmuyor.”

“Tüm gücümüzle, AB ve ABD olarak yaptıkları gibi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının korunması için çaba harcıyoruz. Türkiye’nin tutumu bölgedeki ülkeler arasındaki mutabakatı ileri götürecek bir diplomatik diyaloğun gelişmesine engel oluşturuyor.”

“Türkiye’nin uyguladığı dış politika şekli kendi yararına değildir.”

“Aksine kendisini uluslararası toplumdan her seferinde daha fazla tecrit etmektedir. Bu nedenle Sayın Erdoğan’a(Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ) bizim önerimiz diplomasi yolunu, diyalog yolunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’yle anlaşma yolunu izlemeli, çünkü günün sonunda bu Türkiye’nin yararına olacaktır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökçe Kavak
Gökçe Kavak - 4 yıl Önce

Ama öyle diyorsunuz da Kıbrıs Cumhuriyeti’ni neden enosis ile askeri olarak Yunanistan’a bağladınız? Oradaki askerler ve biz askeri desteğimizi tamamen Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’den alıyoruz, hiç Yunanistan’dan destek almıyoruz, bize hiç Yunanistan’dan destek gelmiyor Kıbrıs Türkleri olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, ya da bazen Kıbrıs Cumhuriyeti Muhafız Orduları’ndan geliyor.

Gökçe Kavak
Gökçe Kavak - 4 yıl Önce

Biz kendimiz üzerindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu blokesini Kıbrıslı Türkler olarak kaldırmak istiyoruz ama bunun için de Kıbrıs Cumhuriyeti ile de çalışmak istiyoruz tamamen tam olarak tam anlamıyla çok olarak.

Gökçe Kavak
Gökçe Kavak - 4 yıl Önce

Bu arada Türkiye

SIRADAKİ HABER