Akdeniz’de, Girit Adası bölgesindeki depremleri yorumlayan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu bölgedeki depremler 7.5’i bulursa Akdeniz kıyılarında tsunami tehlikesi oluşmaya başlar” dedi. Sözbilir, söz konusu aktif fay hattının Kuzey Anadolu Fayı’nın batıdaki ucunu tetiklemesi durumunda Çanakkale, güneydeki fayları etkilemesi durumunda ise İskenderun ve Kıbrıs taraflarında bir tsunaminin oluşabileceğini söyledi.

AFAD’ın verilerine göre, Akdeniz’deki Girit Adası yakınlarında saat 02.22’de 5.6, 03.02’de 4.4 büyüklüğünde deprem oldu. Aralarında büyüklükleri 4’ü bulan çok sayıda artçı deprem meydana geldi.

“AKDENİZ’DEKİ BU DEPREMLER UZUN SÜREBİLİR”

DEÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Arnavutluk’ta geçen yılın sonlarında meydana gelen depremin ardından Girit Adası’nda sayıları ve büyüklükleri giderek artan depremler gözlemlendiğini belirterek şunları söyledi:

* Geçen haftalarda 6.4’lük bir ana şok yaşandı ve 5’e varan artçılar oldu.

* Bu aralar olan depremler de o tarafa çok yakın.

* Büyük olasılıkla oradaki fayda kollar şeklinde kırılmalar yaşanıyor.

* Çünkü Helenik dalma batma zonu derinde tek bir yapı ama yukarı, deniz tabanına çıktıkça doğru çok sayıda fay koluna ayrılarak yüzeyliyor.

* Akdeniz’deki bu depremler uzun sürebilir.

* Geçmişte büyüklüğü 8’e varan depremler üreten bu fay birçok tsunamiye de sebep oldu.

ÇANAKKALE, İSKENDERUN VE KIBRIS UYARISI

Sözbilir, söz konusu depremlerin ileride büyüklüğü 7’yi geçen sarsıntılara neden olma ihtimali doğurduğunu belirterek şöyle konuştu:

* Bunu önceden bilmek olanaksız. Ancak bu fay geçmişte bu tür depremleri yaratmış.

* Akdeniz’de, bu fayın daha kuzeydeki faylarla bağlantısı olan Kuzey Anadolu Fayı’nın en batıdaki ucu, yani Çanakkale taraflarında, ya da daha güneyde İskenderun ve Kıbrıs tarafında tetiklemeler yaratabilir.

* Bu bölgelerde de tsunamiye sebep olabilir.

* Girit tarafındaki depremleri